Hipoglikemia z utratą przytomności - jak temu przeciwdziałać?

Witam. Mam 19 lat. Od 3 lat choruję na cukrzycę typu 1 o chwiejnym przebiegu. Obecnie jestem na pompie insulinowej. Miewam spadki cukru, przy których ostatnio tracę przytomność i jest potrzebna pomoc medyczna, ponieważ nawet glukagon nie działa. Przy ostatnim takim spadku miałam 22 cukier i śpiączkę hipoglikemiczną. Zmniejszam bazę i bolusy, ale to też nie działa. Ważnym problemem jest to, że mam neuropatię autonomiczną. Nie wiem jak mam dalej funkcjonować. Proszę o jakąś poradę. Dziękuję z góry.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Objawy jakie Pani opisała są zdecydowanie bardzo niepokojące. Takie spadki glikemii z utratą przytomności to stany, które mogą zagrażać Pani życiu. Świadczą o źle kontrolowanej cukrzycy, a dokładniej o zbyt wysokich dawkach insuliny jakie są uwalniane przez pompę insulinową do Pani krwioobiegu. Jak najszybciej powinna się Pani zgłosić do swojego lekarza prowadzącego (specjalisty diabetologa) i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Najprawdopodobniej wymaga Pani zupełnych zmian dawkowania insuliny.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli