Czy mogę mieć znów ciążę pozamaciczną?

Witam, mój ostatni cykl trwał 37 dni po odstawieniu tabletek, teraz jest 5 dzień okresu i kłują mnie jajniki na przemian, kłucie promieniuje do ud i bioder co powoduje problem nawet ze wstaniem z łóżka czy wysiadaniem z samochodu. Rok temu miałam usunięty jajowod po ciąży pozamacicznej. Czy to znowu może być ciąża pozamaciczna? Staramy się o dziecko. Proszę o radę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wiele zależy od tego, co było przyczyną ciąży pozamacicznej – czy jest to zapalenie przydatków, endometrioza, czy upośledzona budowa macicy lub jajowodu. Jeśli żadne z powyższych, to właściwie nie ma powodu, by zakładać kolejną ciążę ektopową. W Pani przypadku niestety należy wziąć pod uwagę ewentualne zrosty po operacji jajowodu. Bywa, że takie utrudnienie w przemieszczaniu się zapłodnionej komórki skutkuje ciążą pozamaciczną. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-pozamaciczna-pierwsza-rzecz-jakiej-szukamy.

Ponieważ jednak obecnie ma Pani menstruację, to ciąża jest mało prawdopodobna. Tak jak w przypadku prawidłowo zagnieżdżonego zarodka, tak w ciąży ektopowej pierwszymi symptomami jest zatrzymanie okresu oraz ewentualnie mdłości itp. Dokuczające Pani bóle jajników, przy jednoczesnym krwawieniu, nie wskazują na zapłodnienie.

Jeżeli dotychczas Pani miesiączka nie manifestowała się tak nasilonymi dolegliwościami, to sugeruję wizytę u ginekologa, zwłaszcza w przypadku gdyby krwawienie nie ustępowało lub dolegliwości bólowe się nasiliły. Może Pani również na wszelki wypadek wykonać test ciążowy – nawet w przypadku ciąży pozamacicznej wzrasta poziom beta hCG, więc test będzie miarodajny.

Gdyby jednak krwawienie menstruacyjne zakończyło się bez większych perturbacji, to warto mimo wszystko przed kolejną owulacją wykonać badanie USG TV, by upewnić się co do braku przeciwwskazań do podjęcia starań o ciążę.

Więcej informacji na temat ciąży pozamacicznej w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-pozamaciczna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.