Czy mogę napić się alkoholu biorąc taki lek?

Zazywam Flukonazol w dawce 100 mg ( co tydzień w piątek) w celu zabobiegaeczym grzybicy pochwy. Kuracja zapisana przez lekarza zeby zapobiegawczo brać Flukonazol 100 m ( co piątek) przez 6 miesięcy. Bym chciała się dowiedzieć czy mogę sie napić alkoholu okazyjnie (URODZINY, imieniny) czy wogole mi nie wolno. Pytam się tylko dlatego że to nie 7 dni tylko pół roku.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Flukonazol jest lekiem przeciwgrzybiczym, który obciąża wątrobę. W związku z tym w trakcie kuracji nie jest zalecane spożywanie alkoholu, nawet okazyjne. Alkohol może bowiem przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych leku, takich jak biegunka, nudności czy ból głowy oraz spowodować, że lek nie zadziała prawidłowo.

Więcej informacji na temat tej substancji znajdzie Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/flukonazol-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-i-dawkowanie-skutki-uboczne.

Mimo, że w ulotkach leków nie zawsze znajdujemy informacje na temat interakcji z alkoholem, to warto w tym czasie zrezygnować ze spożywania wszelkich napojów alkoholowych. W przeciwnym wypadku terapia może nie być efektywna.

O leczeniu grzybicy pochwy może Pani również przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-grzybice-pochwy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.