Czy mogę ponownie stosować Clonozepan?

Witam. Od 3 mies biore clonozepan, poczatkowa dawka to 2mg x3,niestety wtedy pomieszalem go z alholoem znadlem cale opakowanie popijajac wódka skonczylem w sazpitalu i z pocietam reka:/ clona nbralem pozniej dalej pod koniec dawke zmiejszylem do 1mg rano. teraz od 3 dni nie biore go wcale czestko budze sie w nocyn straszne koszmary.. samopoczucie w miare ok z checia wziol bym jescze jedna tabletke zeby chociaz na chwile poczuc to uczucie komfortu.. lekarz przepisal mi hydroxyzinum 25mg poprostu zebym go bral jak bym sie gorzej poczul. Bardzo prosiłbym na odpowiedz ;) Mateusz 26 lat

Przewlekłe przyjmowanie benzodiazepin), do których należy clonazepam prowadzi do wytworzenia tolerancji i uzależnienia. Odstawienie po wielu miesiącach przyjmowania, nawet stopniowe, często daje liczne objawy niepożądane. Niestety, trudno zastąpić benzodiazepiny innymi lekami. Hydroxyzinum jest też lekiem uspokajającym jednak o innym mechaniźmie działania i bywa, że nie łagodzi objawów tak dobrze. Jeśli jest konieczne stosowanie clonazepamu lub innych benzodiazepin przewlekle, zaleca się okresowe przerywanie terapii lub przyjmowanie w schemacie: nie częściej niż trzy razy w tygodniu, nie dzień po dniu- wtedy ryzyko uzależnienia jest mniejsze. Nie napisał Pan z jakiego powodu stosuje clonazepam. Być może Pana dolegliwości można złagodzić innymi lekami. W tym celu wskazana wizyta u psychiatry. Pozdrawiam.