Czy mogę stosować jabłczan kreatyny?

Dwa lata temu przeszedłem zakrzepicę żył głębokich lewej nogi. Brałem Xarelto Początkowo 15 mg 2 raz na dobę przez 3 tygodnie, następnie 20 mg 1 raz na dobę przez 2 tygodnie. Następnie Vessel Due do końca opakowania. Po czym przeszedłem na Acarad 75mg raz dziennie, kty biorę do dzisiaj. Kolejne USG doppler wykazywały brak zakrzepów i prawidłowo funkcjonujące zastawki. Ostatni doppler 3 miesiące temu nie wykazał zmian, wszystko w porządku. Chciałbym zacząć więcej jeździć rowerem i chodzić na siłownię. Do treningu poleca się stosowanie jabłczanu kreatyny lub monohydratu kreatyny, które mają służyć regeneracji mięśni - 5g dziennie. Czy mogę przyjmować jabłczan kreatyny biorąc jednocześnie Acard?

Dzień dobry,

Kreatyna jest dość bezpiecznym suplementem, zwłaszcza że naturalnie występuje w organizmie jak i w pożywieniu. Przebyta zakrzepica żył głębokich oraz przyjmowanie Acardu nie stanowią przeciwwskazań do jej stosowania jak i uprawiania sportu.

Należy jednak pamiętać, że kreatyna może wywoływać działania niepożądane takie jak np. biegunki, skurcze mięśni, odwodnienie czy pogorszenie funkcji nerek.

Z wyrazami szacunku, lek. Maciej Antkiewicz Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Oddział we Wrocławiu ul. Powstańców Śląskich 56a/2 I tel. +48 71 70 70 993 I mail: wroclaw@arsestetica.pl