Czy mogę stosować Zinnat?

Witam.Mam pytanie.Czy jak jestem uczulona na penicylinę czy mogę stosować Zinnat 500mg?został zapisany przez lekarza na drogi moczowe.Stosowałam już ten antybiotyk w czerwcu i nic się nie działo.Prosze o odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Zinnat zawiera cefalosporyny, które wykazują podobne działanie do antybiotyków z grupy penicylin (należą do rodziny betalaktamów). Faktycznie zatem może powodować reakcje alergiczne w przypadku gdy pacjent jest uczulony na penicylinę. Należy więc liczyć się z wystąpieniem tzw. odczynów krzyżowych. Zachęcam do zapoznania się z artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-antybiotykow.

Jeżeli jednak stosowała Pani już ten antybiotyk, to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej nie powinno zachodzić. Na wszelki wypadek proszę jednak skonsultować się z lekarzem, który przepisał Pani antybiotyk. Choć antybiotyki betalaktamowe są najczęściej stosowane w przypadku infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych i infekcji układu moczowego, to niewykluczone, że zostanie zaproponowane Pani alternatywne leczenie.

Więcej informacji odnajdzie Pani w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-uczulenie-na-penicyline.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.