Czy możliwa jest reakcja alergiczna po leku?

Mam od urodzenia alergie i astmę. Nigdy nie miałam alergii na leki, jednak od jakiegoś czasu strasznie się tego obawiam. Najprawdopodniej dostałam uczelnie na antybiotyk z penicylina i dostałam zastrzyk z adrenalina. Zmieniono mi antybiotyk na klarmin, ponieważ brałam ten antybiotyk kilka lat temu stwierdziłam, ze nic mi nie będzie. Czy jest możliwe żebym nagle zaczęła być uczulona na lek który kiedyś mnie nie uczulał? Ciagle czuje ucisk w gardle, odczuwam lekkie duszności ale tak naprawdę oddycham normalanie. Mam wrażenie, ze ciężko przełykam ślinę. Czy może być to po prostu objaw nerwicy?? Czuje ciagle napięcie szyji. Po jakim czasie może dojść do reakcji alergicznej po lekach?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Reakcja alergiczna na penicyliny jest dosyć częsta. Po jej wystąpieniu zmieniono Pani lek na Klatrin, który nie należy do penicylin i jest bezpieczny w stosowaniu u osób ze stwierdzonym uczuleniem na pochodne penicylin. Oczywiście powinna Pani nadal być czujna i w razie niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.