Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę zażywać ten lek jeśli mam uczulenie nw penicylinę?

Czy mogę zażywać Zinnat jeśli jestem uczulona na penicylinie?
KOBIETA, 57 LAT około miesiąca temu

Badania krwi - cholesterol

Cholesterol jest niezbędny w organizmie człowieka. Występują jego dwie odmiany ? dobra i zła. Sprawdź normy dotyczące wyników badań obydwu odmian cholesterolu, a także czym grozi jego nadmiar i niedomiar.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Zinnat zawiera cefuroksym i należy do grupy antybiotyków o nazwie beta-laktamy (czyli penicylin, karbapenemów, cefalosporyn). Może być stosowany przez osoby uczulone tylko na penicylinę.

Natomiast z uwagi na fakt, że Zinnat należy do cefalosporyn i może powodować tzw. reakcję krzyżową, zaleca się jednak, by, jeśli jest to możliwe, unikać również antybiotyków z tej grupy.

Więcej informacji na temat uczulenia na penicylinę pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-uczulenie-na-penicyline.

Proszę porozmawiać z lekarzem – jeśli jest poinformowany o Pani uczuleniu na penicylinę, może zaproponować alternatywne leczenie wykluczające ryzyko związane z wystąpieniem reakcji krzyżowej.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-antybiotykow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy