Czy mogę w ciąży pracować jako asystentka stomatologiczna?

Dzień Dobry, jestem na początku ciąży 8 tydzień. Pracuje w gabinecie stomatologicznym jako asystentka stomatologiczna i rejestratorka. Pracuje po około 9 godzin dziennie. Jak ciąża ma się do tego zawodu? Czy można pracować ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

czas pracy kobiety ciężarnej nie powinien przekraczać 8 godzin, w związku z tym powinna Pani zredukować liczbę pracujących godzin.

Ponadto wiele zależy od wykonywanych obowiązków. Wykonywanie skalingu ultradźwiękowego jest przeciwwskazane w ciąży. Ponadto trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o wykonywanie zdjęć RTG. Choć promieniowanie w tym badaniu nie jest wielkie, lepiej dmuchać na zimne. Zakazane są również prace w wymuszonej pozycji oraz praca w pozycji stojącej dłuższa niż 3 godziny.

Proszę porozmawiać ze swoim pracodawcą o zaistniałej sytuacji. Powinien on dostosować stanowisko pracy do Pani stanu.

Przydatne mogą okazać się odpowiedzi na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/praca-higienistki-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaki-wplyw-na-ciaze-ma-promieniowanie-podczas-robienia-zdjecia-rtg-zeba.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.