Czy po pozytywnym teście ciążowym wykonanym w domu, najlepiej od razu iść na urlop?

Dzień dobry, pracuję w pracowni rentgenodiagnostyki stomatologicznej, więc dawki promieniowania dla personelu nie są za duże, czy po pozytywnym teście ciążowym wykonanym w domu, najlepiej od razu iść na urlop od pracy czy poczekać chociaż do potwierdzenia ciąży u lekarza??

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

najlepiej już teraz powstrzymać się od pracy przy promieniowaniu rentgenowskim, które może być niebezpieczne dla kobiet ciężarnych.

Pozytywny test ciążowy najprawdopodobniej oznacza, że jest Pani w ciąży i mimo, że nie była Pani jeszcze u ginekologa, to należy przestrzegać zasad kierowanych do kobiet ciężarnych. Lepiej bowiem dmuchać na zimne, by nie dopuścić do sytuacji stwarzających zagrożenie dla płodu.

Jeśli lekarz potwierdzi ciążę bardzo możliwe, że będzie musiała Pani iść na zwolnienie, aby nie mieć kontaktu z promieniowaniem rentgenowskim.

Wśród pytań do specjalistów pojawiło się pytanie o pracę znajdującą się przy pracowni RTG. Odpowiedź lekarza znajdzie Pani pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/planowanie-ciazy-a-praca-przy-pracowni-rtg.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.