Czy mogę w ciąży stosować ten suplement?

Jestem w ciazy i Pani w aptece do antybiotyku(ktory moge stosowac) polecila kupic multiflore, niestety z wlasnej glupoty zapomnialam zapytac czy nawet sprawdzic w internecie czy mozna to stosowac w trakcie ciazy. Jak sie przed chwila dowiedzialam, to nie mozna, ale zdazylam wziac juz dwie kapsulki. Co w takiej sytuacji? Dwie kapsulki to juz dawka przez ktora moglam wyrzadzic malenstwu lub sobie jakas krzywde?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodów do obaw – probiotyk wspomniany przez Panią zawiera kultury bakterii, które są bezpieczne, a nawet wskazane dla Pani. Tutaj odpowiedź naszego eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-probiotyki-moga-byc-szkodliwe-w-ciazy. Najnowsze badania wskazują, że stosowanie probiotyków podczas ciąży jest potrzebne nie tylko z uwagi na antybiotykoterapię, ale może przynieść wymierne korzyści w rozwoju ciąży oraz dziecka. Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki-i-prebiotyki-leki-oslonowe.

Natomiast faktem jest, że warto wybierać probiotyki zalecane kobietom w ciąży, zawierające przebadane szczepy bakterii. Dlatego warto na ten temat porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą i wybrać odpowiedni preparat. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dokończyła Pani opakowanie wspomnianego probiotyku i wykupiła inny (warto zmieniać probiotyki co 1-2 opakowania).

Być może Pani wątpliwości rozwieje ten artykuł: https://parenting.pl/czy-w-ciazy-mozna-stosowac-probiotyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.