Czy mogę stosować probiotyki w ciąży?

Witam! Jestem w 16 tygodniu ciąży i zmagam się z bolesnym zaparciami,problem występuje jedynie w ciąży (w poprzedniej ciąży również.Naturalne sposoby,modyfikacja diety,błonnik,picie dużej ilości płynów nie pomagają,jedynie co czopek glicerynowy.Czytałam o pozytywnej roli probiotyków na pracę układu pokarmowego i dowiedziałam się,że istnieją probiotyki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.Pytając się lekarza nic nie wspomniał o probiotykach (o których ja wtedy nie wiedziałam),tylko o Lactulozie i odpowiedniej diecie,które mi nie pomagają. Co mówi medycyna o stosowaniu probiotyków w ciąży? Czy są bezpieczne? I jak długo można stosowac? Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam,

obecnie mówi się coraz więcej o pozytywnym wpływie probiotyków na zdrowie człowieka – pojawia się też coraz więcej badań dowodzących niebagatelny wpływ mikroflory bakteryjnej na jelita, które nazywane są drugim mózgiem człowieka.

Podawanie probiotyków podczas ciąży jest zupełnie bezpieczne, choć warto pamiętać, że nie każdy preparat probiotyczny będzie właściwy. Niestety na rynku dostępna jest gama preparatów tego typu, lecz ich skuteczność jest różna – należy wybierać preparaty zawierające przebadane, oznaczone szczepy. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/probiotyki.

Probiotyki w ciąży nie tylko wpływają pozytywnie na funkcjonowanie jelit – więc przy właściwej diecie, zwiększonej podaży płynów oraz odpowiedniej dawce ruchu mogą przeciwdziałać zaparciom – ale także oddziałują na dziecko. Według najnowszych badań mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii u dziecka.

Wybierając probiotyk, proszę pamiętać, by zakupić lek, a nie suplement diety oraz stosować się ściśle do zaleceń producenta. Zazwyczaj kuracja probiotykiem trwa ok. 2-3 miesiące, potem warto zrobić przerwę. Istnieje tylko kilka sytuacji, w których należy zachować ostrożność, stosując probiotyki – wśród nich warto wymienić zaburzenia pracy układu immunologicznego.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://parenting.pl/czy-w-ciazy-mozna-stosowac-probiotyki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.