Czy mogę w tej sytuacji oddać krew?

Witam mam 33 lata jestem trzeźwiejącym alkoholikiem mam pytanie odnośnie oddawania krwi potrzebującym, około.5.lat temu miałem 3 ataki padaczki alkoholowej jak odstawiałem alkohol..od kad nie pije atak padaczki nigdy nie wystąpił , chciałbym zaoytac czy w tym przypadku moge oddawać krew bo przeczytałem że dyskwalifikuje ale ja przecież nie choruje na padaczke, padaczka wystąpiła tylko w okresie odstawienia alkoholu z góry dziękuję za.odp

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Padaczka jest chorobą przewlekłą, która może dawać regularnie ataki, ale też mogą być one bardzo sporadyczne. Niemniej jednak od momentu potwierdzenia diagnozy jest Pan traktowany jako potencjalnie chory. W Pańskim przypadku padaczka miała jasny związek z uzależnieniem od alkoholu. Po czasie leczenia oraz wyleczenia z nałogu ataki więcej się nie pojawiły. Niestety jednak, obecne regulacje krajowe, jak i międzynarodowe wykluczają osoby ze stwierdzonym chociaż raz atakiem padaczkowym na stałe od oddawania krwi. Dlatego też pomimo Pańskich najszczerszych i najlepszych intencji, nie zostanie Pan zakwalifikowany do oddania krwi przez żadnego lekarza w centrum krwiodawstwa. Może się to wydawać dla Pana krzywdzące, ale przede wszystkim chodzi tu o Pańskie bezpieczeństwo. Wydaje się, że nie dostanie Pan więcej ataku, ale nie ma nigdy 100%pewności. Na względzie trzeba mieć też dobro biorcy, gdyż każda choroba występująca u dawcy jest potencjalnie groźna dla biorcy. Dlatego też jeśli bardzo chce Pan pomagać, to może warto zapoznać się z innymi formami. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/padaczka

https://portal.abczdrowie.pl/oddawanie-krwi-honorowi-krwiodawcy-zapotrzebowanie-na-krew-metody

https://portal.abczdrowie.pl/oddajesz-krew-to-musisz-wiedziec-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.