Czy mogę w ten sposób używać krążka antykoncepcyjnego?

Hej, używam krążka antykoncepcyjnego i chciała bym przyspieszyć lub opóźnić miesiączkę o tydzień. Czy jeśli wyjmę ring o tydzień szybciej to dostanę okres tak jak zawsze 3/4 dni po wyjęciu krążka? A jeśli wyjmę krążek tydzień po terminie to czy okres dostanę tydzień później? Czy w internecie ze lekarze radzą w takiej sytuacji nie robić przerwy i odrazu po 3 tyg założyć nowy, wtedy okresy nie dostanę wgl? Nie zależy mi w tym przypadku na ochronie antykoncepcyjnej

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producenci krążków antykoncepcyjnych nie wspominają o możliwości przesunięcia krwawienia w opisany przez Panią sposób. Lepiej więc nie wyjmować go tydzień wcześniej, gdyż nie ma Pani pewności co do wystąpienia krwawienia. Pozostawienie krążka na dłużej niż 3 tygodnie może natomiast zmniejszyć działanie antykoncepcyjne.

W celu przesunięcia krwawienia lekarze zalecają pominięcie 7-dniowej przerwy i założenie kolejnego krążka na 3 tygodnie, ponieważ takie zalecania daje producent. Aby krwawienie zostało przesunięte na inny dzień tygodnia istnieje możliwość skrócenia przerwy o dowolną liczbę dni.

W takim przypadku krwawienie powinno pojawić się po usunięciu systemu (czyli w trakcie kolejnej przerwy), choć należy liczyć się z tym, że mogą wystąpić plamienia bądź krwawienia w środku cyklu.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-wyjeciu-pierwszego-krazka-powinnam-od-razu-zalozyc-drugi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-przesunac-miesiaczke-za-pomoca-krazkow-dopochwowych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-czasu-mozna-przetrzymac-krazek.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.