Czy mogę z dnia na dzień odstawić ten lek?

Brałem steryd encorton w dawce 60mg przez 10 dni, schodzę codziennie o 5mg mniej. Jestem obecnie na 25mg. Czy mogę z dnia na dzień odstawić ten lek? Nie odczuwałem żadnych skutków ubocznych przy 60mg ani teraz przy 25mg. Z tego ci się orientuje jest to raczej krótka terapia, więc teoretycznie nic nie powinno się stać. Lek dostałem przez nagłą głuchotę ale nic mi nie pomógł ten steryd, pomogły komory hiperbaryczne. Dodatkowo mam pytanie po jakim czasie przy moich dawkach wydali się encorton z organizmu? Kiedy wątroba przestanie być obciążona, cukier itp?
MĘŻCZYZNA, 27 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Odstawienie leków kortykosteroidowych, takich jak Encorton, powinno być zawsze konsultowane z lekarzem, który je przepisał. Nie zaleca się nagłego odstawienia sterydów bez porozumienia ze specjalistą, nawet jeśli nie odczuwa się skutków ubocznych, ponieważ gwałtowna rezygnacja z przyjmowania medykamentu może prowadzić do wystąpienia objawów odstawienia.

Co do czasu wydalenia Encortonu z organizmu, należy wiedzieć, że zależy on m.in. od długości trwania terapii, jednak przy krótkotrwałej, powinien on zostać usunięty już po dwóch dniach.

Zachęcamy do przeczytania poniższych artykułów dotyczących stosowanych leków:

https://portal.abczdrowie.pl/encorton-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dzialania-niepozadane

https://portal.abczdrowie.pl/kortykosteroidy-dzialanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.