Czy mogę zamienić lek przeciwdepresyjny na P****?

Witam. Mój chłopak od 2 lat bierze S******. Lekarz przepisał mu lek głównie ze względu na nerwice i wybuchy agresji. Ja czytając o tym leku przeraziłam się, bo stosuje się go głównie przy depresji. Myślałam żeby odstawić mu ten lek, a w zamian brałby P***, który jest ziołowy. Dodam, że od S******* ma pewne działania niepożądane np. ból żołądka, i szybkie wytryski co strasznie obniża jego samoocenę. Czy można dokonać takiej zmiany? Ja sama uważam, że nie będzie to złym pomysłem ale P*** by wyciszał go i pomagał w nerwowych sytuacjach.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Niektóre leki zarejestrowane do leczenia danej choroby bywają wykorzystywane do leczenia innych (tzw. wskazania pozaulotkowe) na podstawie wyników badań klinicznych opublikowanych w medycznych czasopismach naukowych. Robi się tak dlatego, że procesy rejestracyjne trwają bardzo długo. Nie jest więc niczym dziwnym, że niekiedy lekarze przepisują leki, które nie posiadają danego wskazania na ulotce.

Samowolne odstawienie leków psychiatrycznych jest bardzo niebezpieczne. Leki tego typu należy odstawiać powoli i pod kontrolą lekarza oraz wyłącznie za jego zgodą. Jeśli lek wywołuje działania niepożądane, należy zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu, który zaproponuje inny rodzaj terapii.