Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę zaszczepić dziecko tydzień później?

Witam serdecznie, pilnie potrzebuję odpowiedzi na pytanie, czy mogę zaszczepić dziecko w opisanej poniżej sytuacji: córeczka ma dokładnie 6 miesięcy, tydzień temu zachorowała - miała suchy kaszel i katar, lekarz stwierdził, że to wirusowe. Katar utrzymuje się do dziś, kaszel występuje rzadko - jedynie gdy katar ścieka do gardła. Za dwa dni mamy wyznaczone szczepienie - 6w1 - od drugiej dawki mija 10 tygodni. Czy powinnam zaszczepić dziecko i czy przesunięcie o tydzień nie spowoduje, że szczepionka nie zadziała?

ponad rok temu

Zasady szczepień - co musisz wiedzieć?

Choć szczepienia są bardzo ważne dla zdrowia, to igła i strzykawka wywołują krzyk oraz płacz u każdego małego dziecka. Nie powinno to zniechęcać do poddawania szczepieniu swoich pociech. Każdy rodzic powinien dostosować się do podstawowych zasad przeprowadzenia szczepienia, które zostały zaprezentowane w materiale filmowym.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie,
Szczepienie dziecka z czynną infekcją wirusową górnych dróg oddechowych jest przeciwwskazane  (byłoby ono niestateczne, gdyż osłabiony układ odpornościowy dziecka nie wytworzy właściwej ilości przeciwciał stanowiących ochronę przed chorobami zakaźnymi).
Zalecałbym przeniesienie terminu szczepienia na okres po dwóch tygodniach od ustąpienia objawów choroby. Zmiana ta nie będzie miała wpływu na skuteczność szczepionki.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy