Czy mogłam zajść w ciążę podczas stosowania Novynette?

Mam problem. 14.11 rozpoczelam nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych. 16.11 moj powiadamiacz o tabletkach rozladowal sie i nie powiadomil mnie o tabletkach. Tez ten dzien byl troche intensywny wiec zapomnialam o nich. W tym samym dniu byl stosunek i skonczył się w pochwie. Dnia 17.11 myslalam, ze wroce do pory brania tabletek ale tak sie nie stalo i wzielam 2 tabletki po uplywie prawie 27h. Tabletek po nie bralam. Jaka jest szansa, ze bede w ciazy? Czy brac nadal te tabletki? Boje się, ze sobie zaszkodze czy cos. I ostatnie pytanie. Kiedy wykonac najlepiej test? Nie napisalam jeszcze jakie przyjmuje. Lek to novynette

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety w sytuacji, którą Pani opisuje ryzyko zajścia w ciążę, wydaje się dosyć wysokie. Jest to spowodowane szczególnie tym, że do pominięcia tabletek antykoncepcyjnych doszło w pierwszym tygodniu ich planowanego przyjmowania. Ponadto stosunek był bez dodatkowego zabezpieczenia. W tej sytuacji konieczne będzie obserwowanie organizmu do końca przyjmowania opakowania. Jeśli w przerwie nie pojawi się krwawienie, to może to wskazywać na początek ciąży. Oczywiście potwierdzeniem będzie dodatni test ciążowy oraz wynik badania poziomu b-HCG. Jeśli natomiast do zapłodnienia nie doszło, to pojawi się krwawienie z odstawienia. Może ono być obfite, ale też nie jest to na 100% pewne. Jeśli chce Pani zachowywać pełną antykoncepcję w kolejnych cyklach, to warto stosować tabletki regularnie. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/test-ciazowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.