Czy mogłam zajść w ciążę przyjmując leki na tarczycę i tabletki antykoncepcyjne?

Przyjmuje leki na tarczyce dawka 25 i biorę tabletki antykoncepcyjne trzecie opakowanie. Zaczęłam stosować w pierwszym dniu miesiączki i wspolzylam z chłopakiem przy trzecim opakowaniem przy drugiej różowej tabletce czy tabletki już działają i czy jest ryzyko o zajsciu w ciążę tabletki przyjmuje codziennie o ani jednej nie zapomniałam. Przy dwóch opakowaniach wystąpiło krwawienie po odstawieniu przy przyjmowaniu tabletek placebo. Czy mogłam zajść w ciążę?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogłam zajść w ciążę, przyjmując tabletki antykoncepcyjne?

Witam panie doktorze! Jestem w trakcie przyjmowania drugiego opakowania tabletek antykoncepcyjnych Alesse 28 po miesięcznej przerwie. W tracie pierwszego opakowania (pierwszą tabletkę pierwszego opakowania przyjęłam w drugi dzień miesiączki, ale w pierwszym wystąpiły tylko plamienia) odbyłam dwa stosunki. Pierwszy po 10 tabletce, drugi po 17. Po drugim stosunku, z jakichś irracjonalnych przyczyn po 30 godzinach przyjęłam antykoncepcję po stosunku - Plan B (mieszkam w tej chwili w Kanadzie, stąd leki nie występujące w Polsce). Wszystkie tabletki przyjęłam o odpowiedniej porze.

W trakcie 7-dniowej przerwy dostałam krwawienia 4 dnia i było standardowo obfite przez pierwsze 24 godziny, później przeszło w plamienie, które trwało przez 3 dni. Zaniepokoiło mnie to trochę i w 6 dniu przerwy rano zrobiłam test ciążowy - First Response Early Pragnancy Test - czyli 10 dni po ostatnim stosunku i wyszedł negatywny. Rozpoczęłam nowe opakowanie tabletek i w dzień przyjęcia 5 tabletki drugiego opakowania zrobiłam kolejny test, czyli 16 dni po ostatnim stosunku i on również wyszedł negatywny. Od tej 5 tabletki tego opakowania mam prawie ciągłą zgagę, bóle pleców okolicy lędźwiowej, lekkie swędzenie w pochwie i lekkie bóle w podbrzuszu oraz czasem wieczorami jest mi niedobrze na żołądku.

Aby się upewnić, że to na pewno nie ciąża, 19 dni po stosunku wykonałam kolejny test z pierwszego porannego moczu i również wyszedł negatywny. Po czym po dwóch kolejnych dniach, czyli 21 dni po stosunku wykonałam następny test, również z porannego moczu i również uzyskałam wynik negatywny. Czy test ten jest w pełni wiarygodny i powinien mnie uspokoić i daje gwarancję, że w ciąży nie jestem? Jakie są w ogóle szanse na to, że mogłam zajść w ciążę?

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

W opisanej sytuacji wydaje się, iż ryzyko ciąży było znikome, a zatem wyniki testów są jak najbardziej prawdopodobne. Uznaje się, iż testy ciążowe wykonywane z porannego moczu cechują się wysoką 98% skutecznością. W obecnej sytuacji powinna się Pani skonsultować z ginekologiem, który wykluczy infekcję narządów rodnych. Świąd pochwy, bóle pleców mogą być jej objawem. Objawy mogą mieć również podłoże psychogenne lub mieć charakter jatrogenny (działania niepożądane tabletki alarmowej). Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne: czy mimo tego mogę zajść w ciążę?

Mówi się, że żadna antykoncepcja nie jest w 100% pewna. Zastanawiam się jednak w jaki sposób może dojść do zapłodnienia w przypadku stosowania doustnych tabletek antykoncepcyjnych (wykluczmy przypadek ominięcia dawki, zwymiotowania, biegunek itp. gdy tabletki nie działają prawidłowo). Biorę jednofazowe tabletki dwuskładnikowe. Rozumiem, że zawarty w nich etynyloestradiol działa jak estrogeny - hamuje więc wydzielanie FSH. Z koleji bez FSH nie ma możliwości, aby w organizmie znalazła się dojrzała komórka jajowa. Kolejnym składnikiem leków jest progesteron. Blokuje on wydzielanie LH, czyli zapobiega owulacji. W jaki sposób może więc dojść do zapłodnienia? Czy hormony mogą "nie zadziałać"? Czy może przypadki ciąży podczas stosowania antykoncepcji są wynikiem błędów w przyjmowaniu leków?
KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Zdania na ten temat są podzielone. Tak jak Pani pisze nie ma stuprocentowo skuteczniej metody antykoncepcyjnej. Najskuteczniejszą z nich jest właśnie przyjmowanie tabletek. Wielu ginekologów uważa, że znaczna większość, jeśli nie wszystkie przypadki zajścia w ciąże mimo brania preparatów spowodowane są właśnie błędami w ich przyjmowaniu np. piciem alkoholu, nieprzestrzeganiem wyznaczonego czasu przyjmowania, złym dawkowaniem, problemami żołądkowo-jelitowymi i innymi. Jednak pogląd ten nie został udowodniony. Inni uważają, że wahania niezawodności spowodowane są różnicami w funkcjonowaniu organizmu każdej kobiety.
Skuteczność antykoncepcji mierzy się indeksem Pearla. Jego wartość dla prezerwatyw wynosi 5 do 12/100. Oznacza to, że na sto kobiet które stosowały regularnie tą metodę przez rok od 5 do 12 zaszło w ciąże. Przyjmowane przez Panią jednofazowe tabletki dwuskładnikowe mają wskaźnik o wartości 0,0-0,3/100. Tak więc jest to metoda bardzo skuteczna i ściśle ją przestrzegając można przyjąć ją za pewną. Dla porównania dodam, że indeks Pearla metody kalendarzykowej wynosi 14-50/100.
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty