Czy mogłam zarazić się wścieklizną poprzez śmieci?

Witam Mam pytanie zostawilam smieci w ogrodku W nocy przyszly lisy i porarzucaly smieci Niewiele myslac rano posprzatalam wszystkie smieci, Cala noc padal deszcz Dwa dni wczesniej uszkodzilam sobie palca I jescze do koca sie nie zagoil. Czy jest nozliwe zakazenie wirusem wscieklizny? Dziekuje za szybka odpowiedz Dzwonilam do lekarza to tylko kazali partrzec na ta rane, jak bedzie sie zle goic albo Jakies slady ibfakcji to mam sie zglosic.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

do zarażenia wirusem wścieklizny dochodzi w przypadku przedostania się śliny zarażonego zwierzęcia do organizmu osoby zdrowej. Dzieje się tak najczęściej przy pogryzieniu, a rzadziej przy polizaniu lub zadrapaniu.

W opisywanym przypadku szanse na zarażenie wścieklizną są prawie zerowe. W praktyce zakażenia w kontakcie pośrednim są raczej niespotykane, dlatego nie powinna się Pani zbytnio niepokoić.

Oczywiście, jeżeli rana zaczęłaby się w dziwny sposób goić, należy się zgłosić do lekarza.

Więcej informacji dotyczących wścieklizny znajdzie Pani w linkach, które zamieszczam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-przeniesienia-wscieklizny-u-20-latka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-przeniesienia-wscieklizny-w-ten-sposob

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.