Czy mogło dojść do jakichś komplikacji?

Witam, dzisiejszej nocy straciłem na dłuższy czas przytomność i trafiłem do szpitala, założono mi cewnik. Za niecałą godzinę po założeniu już cewnika mi go zdjęto i tu pojawiają się moje duże znaki zapytania - podczas oddawania moczu mocno mnie szczypie penis, głównie kapelusz, te szczypanie i ból jest dosyć mocny i uciążliwy - wszystko ma miejsce dopiero podczas oddzwania moczu. Czy takie odczucia przez jakiś czas są normalne? Czy mogło dojść do jakieś komplikacji?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

prawdopodobnie nie ma powodu do obaw, a dokuczliwe objawy powinny ustąpić w przeciągu kilku dni. Dolegliwości, które Pan opisuje, są typowe po wyjęciu cewnika – wielu pacjentów skarży się na ból i pieczenie cewki moczowej podczas mikcji. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/cewnikowanie-moczowodu.

Jeżeli jednak ból nie będzie się stopniowo zmniejszał aż do zaledwie dyskomfortu w okolicach prącia, to może to znamionować zakażenie dróg moczowych – należy ono do częstych powikłań po cewniku, bo dotyka około 80% pacjentów. Proszę jednak nie martwić się na zapas, ponieważ infekcje dróg moczowych dotykają pacjentów, u których cewnik założony jest na dłuższy okres – ryzyko zakażenia rośnie wraz z każdym kolejnym dniem. Więcej w artykule, zachęcam do przeczytania go: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-drog-moczowych-podstawowe-informacje

W razie gdyby ból się utrzymywał, proszę zgłosić się do internisty w Pana przychodni POZ – zleci badanie ogólne i posiew moczu, by sprawdzić czy nie ma w nim patogennych bakterii.

Być może zainteresuje Pana także materiał o domowych metodach walki z infekcjami dróg moczowych: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-infekcje-drog-moczowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.