Czy mogło dojść do przeniesienia choroby zakaźnej u 25-latki?

Witam, kupiłam w sklepie jedzenie w opakowaniu, ale okazało się że opakowanie jest trochę uszkodzone i ten plastik był bardzo ostry. Przy wyjmowania zakupów, drasnęłam się tak,że zeszła skórka. Czy można zarazić się chorobami zakaźnymi jeśli ktoś inny tez w ten sposób zrobił?
KOBIETA, 25 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w większości przypadków ryzyko zarażenia się chorobami zakaźnymi poprzez lekkie draśnięcie skóry jest stosunkowo niskie. Choroby zakaźne, takie jak wirusowe infekcje, zazwyczaj nie przenoszą się w ten sposób. Skóra stanowi naturalną barierę ochronną przed wieloma patogenami i dopiero rozdrapanie do krwi mogłoby dać cień szansy na zarażenie.

Pomimo tego, jakakolwiek szansa na zarażenie w takich warunkach jest praktycznie zerowa. Do zarażenia wirusami takimi jak HIV czy HPV dochodzi najczęściej poprzez kontakty seksualne lub kontakt patogenu z krwią, lub błoną śluzową innej osoby.

Może być Pani spokojna.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-jest-przenoszony-wirus-hiv

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-takim-przypadku-istnieje-ryzyko-zakazenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.