Czy mój syn może być chory na autyzm?

Witam, mama syna 13lat , po encefalopatii w młodszym wieku ok 4 lat miał , wpis w karcie , od ok. kilku lat włączają się nam stereotypia ruchowo -dźwiękowe, zaciskanie rąk, grymasy itp, wcześniej problemy z mową -afazja i do dzis problemy ze zrozumieniem przeczytanej , jakie badania to rozwiążą co mu jest jedni wykluczają autyzm , drudzy mówią ,że to autyzm , mam 2 diagnozy wykluczające się wzajemnie , czy nie można zrobić badań dot. poziomu dopaminy, zweryfikować systemu działania neuroprzekaźników w mózgu ??? zażywamy d3, cynk , nie słodzimy ,,,,, syn jest inteligentnym, nadwrażliwym chłopcem, samodzielnym , ale ma problemy natury emocjonalnej reaguje wrażliwie na otoczenie które jest brutalne .....

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Czasem trudno jest postawić jednoznaczną diagnozę bo pewne symptomy mogą występować w różnych zaburzeniach. Może warto skupić się na konkretnych deficytach niż szukać nazwy zaburzenia. Jeśli syn ma np problem z z czytaniem ze zrozumieniem to ćwiczyć te funkcje by umiejetność została małymi krokami poprawiona. Podobnie z emocjonalnością i reakcjami na otoczenie. Dobre rozwiązania terapeutyczne i systematyczna praca potrafi wiele zdziałać.
Co do badań jest takie badanie jak sprawdzenie składu chemicznego mózgu jednak nie wiem czy w Polsce jest ono dostępne. W Wielkiej Brytanii stosuje się je w sytuacji gdy trzeba podać lek by tym samym wiedzieć jaki będzie najbardziej celowy. Korzystają z niego pacjenci neurologiczni np mający tiki czy Zespół Touretta.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Z pozdrowieniami Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu