Jedzenie może zwiększać ryzyko alergii! Zobacz, na co uważać

Dietetyk kliniczny Iwona Wierzbicka mówi o tym, jakie produkty spożywcze mogą wywoływać alergie. Ryzykowne mogą być: jaja, kolorowe barwniki spożywcze i produkty paczkowane zawierające glutaminian sodu wywołujący reakcje alergiczne. Oprócz tego warzywa takie, jak bakłażany, papryka, pomidory czy ziemniaki przyczyniają się do rozszczelnienia jelita, co może wywołać róznego rodzaju alergie.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

trudno odpowiedzieć na to pytanie, niemniej powinna Pani jednak zaufać swojemu alergologowi oraz wynikom testów – jeżeli te nie wykazują alergii na zwierzęcą sierść, to prawdopodobnie nie ma przeciwwskazań ku posiadaniu kota.

Warto wiedzieć, że bardzo często alergia na roztocza idzie w parze z alergią na kocią sierść, a raczej na alergeny zawarte w kociej ślinie, bowiem uściślając – nie ma alergii na sierść zwierzęcą, a na konkretne typy białka zawartego w zwierzęcej ślinie (oraz moczu, a także wydzielinie gruczołów łojowych i okołoodbytowych), które zwierzę przenosi na swą sierść. Jeżeli podejmie Pani decyzję o posiadaniu kota, to warto przede wszystkim najpierw odwiedzić zarejestrowaną hodowlę z konkretną rasą (np. koty rasy devon rex lub sfinks uczulają stosunkowo najrzadziej), gdzie Pani syn będzie mógł pobyć w otoczeniu potencjalnych alergenów. Tutaj pozna Pani rasy bezpieczne nawet dla alergika: https://portal.abczdrowie.pl/rasy-kotow-ktore-nadaja-sie-dla-alergika.

Proszę pamiętać, że posiadanie kota, czyli ekspozycja na potencjalny alergen, nie zwiększa ryzyka wystąpienia alergii u dziecka.

Po drugie, aby zminimalizować skutki alergii na roztocza na drogi oddechowe dziecka warto stosować w domu odkurzacz z filtrem HEPA i oczyszczacz powietrza, a także usunąć z pomieszczeń, w których przebywa dziecko jak najwięcej przedmiotów, w których bytują roztocza, a które nie są łatwe w czyszczeniu, to jest: dywany, zasłony, poduszki dekoracyjne itd. Odpowiednia higiena otoczenia powinna zniwelować skutki alergii na roztocza. Więcej o roztoczach w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-sa-roztocza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty