Czy moja antykoncepcja chroni mnie w tej sytuacji?

Witam, przyjmuję tabletki antykoncepcyjne Aidee. Musiałam zażyć antybiotyk Taromentin. Przyjmowałam go łącznie z tabletkami. Ostatnią tabletke antybiotyku wzięłam z przed ostatnią pigułka. Następnego dnia ostatnia pigułkę z blistra i miałam 7 dni przerwy. Teraz po 7 dniach zaczęłam nowy blister. Czy jeszcze mam uważać podczas stosunku czy już mogę normalnie współżyć? Słyszałam że trzeba podczas antybiotykoterapii stosować dodatkowe zabezpieczenie i również 7 dni po ale ja miałam ta 7 dniowa przerwe więc nie wiem czy jestem chroniona.
KOBIETA, 31 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas antybiotykoterapii zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia zarówno przez cały okres kuracji, jak i siedem dni po jej zakończeniu. Dotyczy to jednak dni, w których przyjmowane są tabletki zawierające substancję czynną.

Zdaniem naszej ekspertki stosowanie antybiotyku podczas siedmiodniowej przerwy nie zakłóci ich wchłaniania. Nie wiadomo jednak, jak szybko po skończonej antybiotykoterapii przewód pokarmowy uzyska możliwość pełnego wchłaniania, dlatego dla pewności lepiej stosować zabezpieczenie w pierwszej fazie cyklu.

W Pani przypadku nie ma takiej potrzeby, ponieważ upłynął już wskazany czas. Można więc współżyć bez obaw.

Podobne pytania znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-antybiotyku-podczas-siedmiodniowej-przerwy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-a-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/antybiotyk-w-przerwie-siedmiodniowej-a-skutecznosc-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.