Czy moja antykoncepcja zadziała poprawnie?

Przyjmuję antykoncepcję Atywia. Tabletka z 18. dnia w trakcie popijania wodą, na chwilę wpadła do butelki i zaczęła się rozpuszczać. Wyjęłam tabletkę z wody i już normalnie ją popiłam, ale w związku z tym mam wątpliwości, czy skuteczność antykoncepcji została zachowana. Jeśli nie, mam pytanie po jakim czasie skuteczność antykoncepcji będzie wznowiona.
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skoro tabletka antykoncepcyjna Atywia zaczęła się rozpuszczać w butelce wody, to istnieje prawdopodobieństwo, że nie wchłonęła się ona całkowicie w układzie pokarmowym. Skuteczność antykoncepcji mogła więc zostać zachwiana. W takiej sytuacji najlepiej jest przyjąć drugą, zapasową tabletkę, ale bezpośrednio po incydencie.

Teraz może być za późno, dlatego proszę kontynuować przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych i w najbliższym czasie (około tygodnia) stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy.

Pytania z podobnej tematyki znajdzie Pani również tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-jednej-tabletki-z-blistra-tabletek-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/odruch-kaslania-podczas-polykania-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-skutecznosc-tabletki-moze-byc-zmniejszona-gdy-przed-polknieciem-przez-przypadek-wpadnie-do-wody.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.