Czy skuteczność tabletki mimo wszystko jest zachowana?

Dzień dobry, wczoraj wzięłam 7 tabletkę antykoncepcyjną. Z racji, że popijam dużą ilością wody to trochę mi się odbijało zaraz po. W pewnym momencie miałam wrażenie, że czuję dziwny posmak w gardle, więc jeszcze raz popiłam. Czy jeżeli tabletka przez odbijanie cofnęła mi się do gardła, ale ją popiłam to skuteczność jest zachowana? Godzinę po tym poczułam naprawdę minimalną ilość jakiegoś proszku na zębie, który w sekundę zniknął i boję się, że mogły być to resztki tabletki, chociaż nie wiem jakim cudem mogły się tak znaleźć. Nie wymiotowałam ani nic nie wyplułam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

mało prawdopodobne, aby tabletka, którą Pani połknęła poprzez odbijanie cofnęła się na tyle, że nie zostałaby wchłonięta – zwłaszcza, że popiła ją Pani dużą ilością wody.

Naszym zdaniem skuteczność antykoncepcji doustnej powinna zostać zachowana, a odczucia, które Pani miała nie świadczą o problemach z wchłonięciem tabletki. Jeśli jednak czuje Pani niepokój z tym związany, to można zastosować dodatkowe zabezpieczenie w najbliższych dniach. Naszym zdaniem nie ma jednak takiej potrzeby.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletka-prawidlowo-sie-wchlonela, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletka-wchlonela-sie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/utkniecie-tabletki-antykoncepcyjnej-w-przelyku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.