Czy moja miesiączka jest nieprawidłowa?

Witam, od 3 lat moja miesiączka stała się regularna, średnia długość mojego cyklu to 26 dni oraz krwawienie około 5 dni. Po raz pierwszy krawienie pojawiło się 2 tygodnie szybciej, jest bardzo obfite, trwa już 9 dni. Obecne są skrzepy (>4cm), podpaska jest zmieniana co pół godziny do 1h. Po nocy cała pościel i odzież jest ubrudzona. Po każdym wstaniu pojawia się wydobycie dużych skrzepów, a w trakcie spoczynku treść miesiączkowa wydostaje się w szybkim tempie. Występują u mnie również zawroty głowy, zmęczenie, utrata masy ciała. Czy powinnam poczekać do wizyty u ginekologa czy też zgłosić się na SOR?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w przypadku krwotocznej miesiączki, która powoduje takie dolegliwości jak osłabienie, zmęczenie czy utrata masy ciała, należy bezzwłocznie zgłosić się na SOR, gdzie zostaną podane leki na wstrzymanie krwawienia. Konieczna jest także dalsza diagnostyka w celu ustalenia przyczyny krwotoku oraz ocena spustoszeń, jakich dokonał krwotok, czyli wykonanie morfologii. Leczenie krwotocznych miesiączek polega na zastosowaniu terapii hormonalnej (podawanie syntentycznego progestagenu lub luteiny).

Przyczyną takich miesiączek mogą być zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby tarczycy, ale też choroby narządu rodnego (polipy, mięśniaki macicy) czy zaburzenia hormonalne. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/zbyt-obfite-miesiaczki.

Na przyszłość warto również wprowadzić do diety zioła podnoszące poziom progesteronu oraz zmniejszające krwawienie: niepokalanka, tasznika pospolitego i krwawnika oraz suplementowanie np. oleju z wiesiołka, siemienia lnianego i witaminy C. W przypadku wystąpienia anemii z niedoboru żelaza, konieczne będzie podjęcie suplementacji tym pierwiastkiem w dawce wyznaczonej przez lekarza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.