Czy moja owulacja się przesunęła?

Witam W poprzednim miesiącu z chłopakiem odbyliśmy stosunek w moje dni płodne a dokładnie po około 48 od owulacji(znam dokładnie objawy) i 4 dnia od stosunku z względu na lekkie skurcze macicy zdecydowałam się zażyć tabletkę Ellaone. Dostałam okres dzień za wcześnie i był bardzo mocny, bardziej niż zwykle i trwał dłużej. Po zakończeniu, 14 dnia wtedy gdy zwykle mam owulacje nie czułam tak jak zazwyczaj objawów, żadnych praktycznie wskazujący na owulacje. Uprawiałam seks bez zabezpieczenia i bez wytrysku. I około 20 dnia czułam jakbym teraz właśnie miała owulacje. Okres mi się spóźnia 2 dzień. I nie wiem czy ta tabletka mogła mieć wpływ na okres w następnym miesiącu? Czy owulacja mogła mi się przesunąć?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

EllaOne to środek antykoncepcyjny zaliczany do rodziny tzw. tabletek "po". Stosuje się go w nagłych przypadkach, aby zapobiec niechcianej ciąży. Nie można jej traktować jako stałej metody antykoncepcji, ponieważ to potężna dawka hormonów, która może zaburzyć cykl miesiączkowy. Wydaje się, że zastosowała Pani tę tabletkę zgodnie z zaleceniem. Na ulotce może Pani znaleźć informacje o skutkach ubocznych, podstawowym jest opóźnienie miesiączki. W wyniku zatrzymania lub przesunięcia owulacji, okres może przyjść nawet po 40 dniu cyklu albo nie przyjść w danym miesiącu w ogóle. Organizm potrzebuje czasu, żeby wydalić wszystkie składniki leku, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość albo zgłosić do lekarza. W opisie leku może też Pani znaleźć informację, że do lekarza pacjentka powinna się zgłosić, gdy po przyjęciu tabletki: miesiączka będzie opóźniała się o ponad tydzień (7 dni), miesiączka będzie miała zmieniony charakter (skąpa, obfita), wystąpią objawy tj. dyskomfort/ból brzucha lub żołądka, tkliwość piersi, wymioty, nudności. Jeśli istnieje podejrzenie, że pacjentka jest w ciąży, zaleca się niezwłoczne wykonanie testu ciążowego oraz skonsultowanie się z lekarzem, jeżeli wynik testu będzie pozytywny. W Pani sytuacji wyjaśnienie sytuacji przyniosłaby wizyta u ginekologa, który dzięki badaniu potrafiłby zdiagnozować w jakim momencie cyklu Pani się znajduje. Poniżej linki do artykułów poruszających opisany problem:

https://portal.abczdrowie.pl/ellaone-co-naprawde-wiemy-o-tabletce-dzien-po

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletka-ellaone-a-owulacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.