Czy moja sytuacja jest normalna?

Chciałabym zapytać się o krwawienie z odstawienia. Biorę od kilku lat YAZ i zawsze 3/4 dnia przerwy dostalam krwawienie, jednym tym razem wystąpiło ono po jakies półtorej doby od przyjecia ostatniej tabletki. Ostatnia tabletke wzielam w sobote okolo 13, a juz w poniedziałek bardzo rano, okolo 4/5 dostalam krwawienie. Czy taka sytaucja jest normalna, czy mam powody do niepokoju?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nic nie wskazuje, by miała Pani powody do niepokoju – choć zazwyczaj krwawienie z odstawienia pojawia się regularnie, w tym samym dniu cyklu, to jednak raz na jakiś czas mogą pojawić się odstępstwa od normy. Dopuszczalna jest zmiana terminu wystąpienia krwawienia, bardziej/mniej obfite niż dotychczas krwawienia, a nawet ich brak w danym cyklu. Dotyczy to zwłaszcza pacjentek, które dopiero rozpoczęły stosowanie antykoncepcji hormonalnej lub, wręcz przeciwnie, stosują ją od wielu lat.

Przyjmuje się, że jeżeli podobna sytuacja wystąpi także w kolejnym cyklu, to należy skonsultować się z ginekologiem – może on zadecydować nawet o zmianie tabletek na inne.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-wlasciwosci-ma-antykoncepcja-hormonalna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.