Czy te testy z pewnością wykluczają ciążę?

Witam. Dostałam krwawienie z odstawienia lecz było one bardziej skąpe i trwało dzien krócej. Zrobiłam testy ciążowe z porannego moczu po skończeniu krwawienia jak i w trakcie - każdy negatywny. Czy to wyklucza ciąże ? Dodam ze było to ponad 21 dni po stosunku

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, negatywny wynik testu ciążowego wykonanego 21 dni po stosunku wyklucza ciążę. Natomiast warto wiedzieć, że choć stosowanie antykoncepcji hormonalnej wpływa pozytywnie na uregulowanie cyklu menstruacyjnego, co powoduje, że comiesięczne krwawienie pojawia się regularnie, to jednak odstępstwa od przyjętej normy są możliwe.

W danym cyklu może pojawić się krwawienie zarówno bardziej skąpe, jak i obfite, a nawet może nie wystąpić wcale. Zazwyczaj takie anomalia mają miejsce na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej, ale zdarzają się i u kobiet, które stosują tę metodę antykoncepcji od wielu lat. Proszę zapoznać się z odpowiedzią na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-nie-dostalam-krwawienia-z-odstawienia-a-pojawily-sie-plamienia-srodcykliczne.

Zawsze gdy krwawienie z odstawienia nie pojawi się, należy wykonać test ciążowy, bo antykoncepcja hormonalna bywa zawodna, jednak negatywny wynik testu ciążowego oznacza, że nie ma Pani powodu do obaw. Proszę spokojnie poczekać do terminu kolejnego krwawienia z odstawienia. Jeżeli znów się nie pojawi, warto skonsultować to z ginekologiem – niewykluczone, że wskazana będzie zmiana leku na inny. Więcej o antykoncepcji hormonalnej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.