Czy mogę rozpocząć kolejne opakowanie antykoncepcji?

Przerwałam stosowanie leku Drovelis po około 8 miesiącach ponad miesiąc temu, gdyż ze wzgledu na badania byłam co chwile na lekach przeczyszczajacych. Krwawienie z odstawienia oczywiście wystąpiło. Pare dni temu powinnam dostać już normalny okres, jednak go nie mam. Ciąże wykluczam, ostatni stosunek odbył się ponad dwa tygodnie temu, wykonałam test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki - negatywny. Jak długo po odstawieniu tego leku może opozniac się okres? Czy mogę zacząć przyjmowac kolejne opakowanie bez czekania na krwawienie? Bardzo mi zależy na tym, by wrócić do tabletek.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

naturalne cykle miesiączkowe po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych regulują się w różnym czasie. Pierwsza menstruacja może więc pojawić się po kilku tygodniach, ale również po kilku miesiącach. Taka sytuacja nie jest niczym niepokojącym, dlatego – w przypadku negatywnego testu ciążowegociążę można wykluczyć.

Może Pani powrócić do stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, choć najlepiej to uczynić pierwszego dnia krwawienia. Istnieje możliwość przyjęcia pierwszej tabletki w dowolnym dniu cyklu, jednak należy się wtedy liczyć z brakiem ochrony.

O szczegóły warto dopytać swojego ginekologa.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-musze-czekac-az-pojawi-sie-okres,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-odstawieniu-antykoncepcji-hormonalnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powrot-do-tabletek-antykoncepcyjnych-ze-wzgledu-na-problemy-z-cera.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.