Czy mam kontynuować przyjmowanie tabletek mimo braku krwawienia?

Dzień dobry, od kilku lat przyjmuję tabletki micorgynon, nigdy żadnej nie pominęłam, nie wystąpiły u mnie wymioty, nie brałam tez leków, nie licząc witamin, w tym miesiącu pierwszy raz nie wystąpiło u mnie krwawienie z odstawienia, testu nie robiłam ponieważ w ostatnim moescu nie współżyłam, czy mam kontynuować przyjmowanie tabletek pomimo braku krwawienia? I czy jeśli nie pojawi się również w następnym miesiącu powinnam udać się do ginekologa ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę kontynuować zażywanie pigułek w niezmienionym schemacie – krwawienie z odstawienia to naturalnie wywołana reakcja organizmu na spadek hormonów we krwi, dlatego też pojawia się z taką regularnością, że zazwyczaj dokładnie można wskazać dzień, w którym wystąpią krwawienia, ich nasilenie i czas trwania. Nie oznacza to, że odstępstwa od tej normy nie mogą się zdarzać lub że wskazują na coś niepokojącego.

Szczegółowe informacje na temat zażywanego przez Panią preparatu znajdują się pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/microgynon-21-wskazania-dzialanie-jak-stosowac-skutki-uboczne.

Brak krwawienia z odstawienia oczywiście w pierwszej kolejności wymusza upewnienie się, czy nie doszło do zapłodnienia, jednak często można zaobserwować to zjawisko u kobiet, które od lat stosują antykoncepcję hormonalną i u których w danym cyklu przyrost endometrium był zbyt mały, by doszło do złuszczenia, objawiającego się krwawieniem.

Nie ma Pani zatem powodu do obaw, natomiast jeśli w kolejnym cyklu krwawienie z odstawienia znów się nie pojawi, wówczas warto skonsultować się z ginekologiem – może być wskazana zmiana preparatu na inny.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.