Czy moje dolegliwości mogą być spowodowane tabletkami?

Witam, 7 dni temu zaczęłam opakowanie Mercilon, po raz pierwszy. Już po 4 dniach zaczęłam odczuwać duszność i gorąco w łydkach, skonsultowałam się ze swoim ginekologiem, ale stwierdził że zbyt krótko biorę tabletki antykoncepcyjne by mogły mi zaszkodzić i zalecił kontynuowanie terapii. Sugerował, że moje dolegliwości nie są na pewno od tabletek. Czy miał rację czy może się mylić ? Kolejne pytanie jest takie, czy jeśli zechce jednak je odstawić mogę to zrobić w każdej chwili ? Dzisiaj rano współżyłam, czy jutro już mogę przestać brać i nie grozi mi ciąża ? Ciąża byłaby dla mnie katastrofą, gdyż jestem po CC i ne mogę zajść w kolejną jeszcze przez jakiś czas. Pomocy.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

skutki uboczne przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się już po dwóch, trzech dniach stosowania. Jeśli są łagodne, to raczej nie ma powodów do obaw. Organizm musi przyzwyczaić się do codziennej dawki hormonów, więc w pierwszych miesiącach ich przyjmowania dolegliwości mogą być najbardziej uciążliwe.

Teoretycznie można w każdej chwili zaprzestać przyjmowania tabletek. Nie wiadomo jednak, jak wówczas zareaguje organizm, dlatego często lekarze polecają odstawienie pigułek po skończeniu całego opakowania.

Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko zakrzepicy żył głębokich, która objawia się m.in. odczuwaniem zwiększonej temperatury w nodze (co miało miejsce u Pani). W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Proszę więc nie bagatelizować tego objawu. Bardzo możliwe, że trzeba będzie odstawić tabletki.

Zapłodnienie po odstawieniu tabletek jest możliwe po powrocie owulacji. Jeśli poprzednie tabletki przyjmowała Pani zgodnie z zalecaniami producenta, to w momencie odbywania stosunku była Pani chroniona.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/stosunek-w-ostatnim-dniu-tablek-anty-i-odstawienie-czy-jest-ryzyko-ciazy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podejrzenie-zakrzepicy-przy-tabletkach-dwuskladnikowych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.