Czy moje jądra są prawidłowej wielkości?

Dzień dobry, mam 28 lat. Jestem mężczyzną, który niepokoi się o prawidłowe wymiary jąder. Moje jądra są asymetryczne ale wiszą na podobnej wysokości. Mam żylaki powrózka nasiennego po lewej stronie 1.5-3mm. Czy to dużo? 6Miałem wykonane USG moszny. Jadro prawe ma wymiary: 2.19x4.35. jądro lewe(mniejsze): 1.92x3.44. Lekarz urolog stwierdził, że są w normie natomiast chciałbym się upewnić, że są prawidłowo męskie. Mam członka (mam nadzieję że odpowiedniego)o długości nieco ponad 16 cm i obwodu u podstawy 14cm. Mam nadzieję, że uzyskam odpowiedzi na moje obawy.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jądra to męskie gruczoły, które są odpowiednikami żeńskich gruczołów płciowych, czyli jajników. Zalicza się je do elementów dwóch układów: rozrodczego i endokrynnego. Funkcje jąder sprowadzają się do produkowania plemników i wytwarzania męskich hormonów płciowych, czyli androgenów (w tym testosteronu). Hormon ten decyduje o wielu cechach fizycznych mężczyzny, na przykład o jego budowie ciała i owłosieniu. Ma również wpływ na jego zachowanie. Mężczyźni posiadają dwa jądra, które są osadzone w worku mosznowym na zewnątrz jamy brzusznej. Położenie jąder ma kluczowe znaczenie dla procesu dojrzewania plemników, któremu sprzyjają temperatury niższe niż temperatura ciała oscylująca wokół 37 stopni Celsjusza. Lewe jądro mężczyzny zwisa nieco niżej niż prawe. Jeśli chodzi o ich rozmiar to u zdrowych, dorosłych Europejczyków objętość jąder waha się od około 12 cm³ do 30 cm³, a średnia objętość wynosi 18 cm³. Sposób na opomiarowanie znajdzie Pan w artykule poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-jader-i-wymiary

Natomiast żylaki jąder najczęściej diagnozuje się u młodych mężczyzn. Żylaki powrózka tworzą małe guzki ulokowane nad jądrem, wówczas gdy przepływ krwi w lewej żyle jądrowej jest utrudniony. Ich powstawaniu sprzyja nadmierny wysiłek fizyczny i siedzący tryb życia. Skutkiem żylaków jąder mogą być problemy z płodnością. U lekarza powinien Pan zasięgnąć informacji, czy w Pana przypadku wskazane będzie wdrożenie jakiegoś leczenia. Ze swojej strony może Pan zadbać o zdrowy styl życia i aktywność fizyczną.

Z kolei, rozmiar penisa to delikatna sprawa. Wielu mężczyzn odczuwa kompleks małego członka i zastanawia się nad tym, czy wielkość będzie odpowiednia, aby zaspokoić partnerkę. Prącie jest uważane za symbol męskości i zdarza się, że faceci robią wszystko, łącznie z operacjami plastycznymi, aby poprawić jego długość. Tymczasem prawidłowy rozmiar penisa tak naprawdę nie istnieje - zarówno mały, jak i duży mogą być odpowiednie dla kobiety, jeśli mężczyzna ma odpowiednią technikę współżycia. Podsumowując, wychodzi, że jest Pan zdrowym młodym mężczyzną, który nie ma raczej powodów do zmartwień. Życzymy wszystkiego dobrego. Poniżej linki do artykułów, które mogą Pana zainteresować.

https://portal.abczdrowie.pl/jadra

https://portal.abczdrowie.pl/rozmiar-penisa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.