Czy moje objawy są wywołane tężyczką?

Dzień dobry. Mam 27 lat, niedawno miałem robioną próbę tężyczkową i wyszła mocno dodatnia. Objawy jakie mam to: Ciągłe zmęczenie nawet po odpoczynku, zawroty głowy, odrealnienie, kołatanie serca , ból w klatce piersiowej, uczucie jakby chodziły mi mrówki po łydkach, apatia, często zapominam co mam powiedzieć, zacinam się jeżeli chodzi o mowę. Najbardziej niepokoją mnie jednak 2 objawy: uczucie osłabienia mięśni: raz lewej a raz prawej strony ciała oraz niepewny chód. Czy takie objawy mogą być od tężyczki? Oraz drugie pytanie: Dlaczego mimo stosowania dużych dawek magnezu około 800 mg dziennie (magne b6 forte) objawy się nie wycofują? ( przyjmuje oprócz tego b-complex 100mg, b12, kwas foliowy) (witamina d3 80ng/ml)

Szanowny Panie, niewątpliwie ewidentne potwierdzenie u Pana tężyczki wskazuje, że większość dolegliwości, które Pan zgłasza jest właśnie wynikiem tężyczki. Celowe jest zróżnicowanie, czy cierpi Pan na tężyczkę uwarunkowaną endokrynologicznie ( np. w chorobach przytarczyc i tarczycy ), czy też ma ona charakter neurogenny. Warto wykonać badania krwi oceniające poziom wapnia zjonizowanego oraz tzw. pełny jonogram ( poziom we krwi wapnia, magnezu, sodu, potasu i fosforu ), a także ocenić stężenie parathormonu, TSH i Ft3, fT4. Badania te umożliwiłyby sprecyzowanie, czy można wykluczyć u Pana tężyczkę na podłożu endokrynologicznym. W przypadku natomiast tężyczki neurogennej wskazane jest leczenie pod nadzorem specjalisty neurologa, bądź psychiatry, gdyż zaburzenia tężyczkowe stanowią jedynie fragment całości obrazu patofizjologicznego. Chodzi o podjęcie leczenia całościowego schorzenia, którego fragmentem jest tężyczka i samo podawanie magnezu i witamin z reguły nie wystarcza. Najczęściej stosuje się równolegle preparat wapnia w wysokiej dawce, lek o działaniu anksjolitycznym oraz psychoterapię. Ponadto, o ile w Pańskim przypadku nie byłoby tężyczki wymagającej leczenia endokrynologicznego, to specjalista neurolog będzie w stanie zdiagnozować, czy poza tężyczką nie toczy się u Pana inny jeszcze proces chorobowy na tle organicznym. Niektóre z opisanych przez Pana dolegliwości spotyka się zarówno w tężyczce, jak i w innych schorzeniach leczonych przez neurologa. Proponowałbym aby zacząć od skorzystania z pomocy lekarza rodzinnego w skierowaniu Pana na wspomniane badania krwi. Wydaje się, że Pańskie dolegliwości będzie można sukcesywnie opanować.