Czy moje objawy świadczą o nerwicy?

Witam potrzebuje porady czy poniższe objawy mogą świadczyć o nerwicy? Mam 18 lat parę lat temu rodzice co tydzień się klocili ( podczas kilkudniowych libacji ) chociaż z 2 razy w miesiącu szli na siebie z nożami, Matka bardzo często wyganiala mnie i ojca z domu w środku nocy itd. Dużo by opowiadać Ale 2 lata temu rozeszli się jednak sytuacja niewiele się polepszyla A nawet nie wiem czy niepogorszyla ponieważ mój 9 letni brat przebywa z matką i jej fagasem oboje alkoholicy ponadto sa podejrzenia że jej facet bije brata .Sebastian podgaduje na ten temat Ale oficjalnie boi się przyznać. Z tego wszystkiego stałem się bardzo nerwowy osłabiony, trzęsą mi się ręce i nogi ręce bardzo mi się pocą często czuje bóle serca głowy A teraz doszedł jeszcze kaszel ( parę razy dziennie mam ataki i o mało się nie udusze ) jak by tego bylo malo występuje duszność podczas wchodzenia po schodach ( w takim stopniu ze nie jesten wstanie wejść na 2 pietro bez odpoczynku)temu zaczęłam palić papierosy z nerwów początkowo mnie to uspokajalo A teraz pale coraz więcej i już sam nie wiem. Wracając do pytania czy to może być nerwica? Ps.Przepraszam że się tak rozpisałem ale chociaż trochę mi ulzylo. Pozdrawiam

Klasyfikacja chorób ICD-10 dzieli zaburzenia nerwicowe na:

zaburzenia lękowe, w tym w postaci fobii,
zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (dawniej nerwica natręctw),
reakcje na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne,
zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne),
zaburzenia występujące pod postacią somatyczną.
Uważam, że najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie specjalisty z którym będzie Pan pracował i omawiał swoje problemy - może to być psycholog lub psychoterapeuta. Osoba też jeśli zajdzie taka konieczność oceni Pana objawy i wtedy podejmie decyzję w jaki sposób Panu pomóc. Zachęcam bardzo do takiej wizyty - w większych miastach jest duża ilość placówek, gdzie z takiej pomocy skorzysta Pan nieodpłatnie.

Objawy które Pan opisuje mogą mieć podłoże nerwicowe, ale doradzałabym również skorzystać z porady lekarskiej i wykluczyć przyczyny somatyczne dolegliwości. Pana sytuacja zarówno aktualna jak i w przeszłości była bardzo trudna, wyobrażam sobie, że przeżywał Pan wiele niepokoju i stresów. Nie ma się co dziwić, że odbija się to na Pana zdrowiu. Dodatkowo martwi się Pan o młodszego brata, co powoduje że choć - jak rozumiem - Pan wyszedł z tego toksycznego domu, ale może Pan czuć frustrację i bezsilność myśląc że brat nadal tam jest. Może przydała by się wizyta u dzielnicowego lub w opiece społecznej, aby ktoś choćby z ramienia instytucji miał rodzinę i brata pod jakimś nadzorem. Doradzałabym aby udał się Pan np do ośrodka interwencji kryzysowej, gdzie można porozmawiać o swojej trudnej sytuacji zarówno życiowej jak i emocjonalnej, maja tam psychologów którzy mogą Panu pomóc. Dobrze, aby również skorzystał Pan z porady lekarza-psychiatry, który odpowiednimi lekami mógłby ustabilizować Pana stan psychiczny, aby lżej się Panu żyło. Trzymam kciuki!