Czy nerwica może dać takie objawy?

Witam. Od Ponad Roku Mam Bóle Klatki Piersiowej,Brzucha Oraz Pleców Do Tego Dochodzi Gęsta Ślina Która Częs Od ponad roku mam bóle klatki piersiowej,brzucha oraz pleców do tego dochodzi gęsta ślina która często przelykam.Bredzej nawet byłem osłabiony.Ataki zaczęły się od pieczenia klatki i bólu w stresie, myślałem ,że mam zawał i później jakiś czas był spokój i wszystko wracało i dochodziły inne objawy.trwa to ponad rok codziennie.wszstkie badania krwi w normie.Mialem diagnozę,że to refluks,tabletki nie pomagały nawet brane tygodniami po 80 mg.Gastroskopia wykazała mała przepuklinę przełyku,bez zapalenia , wrzodów,test na h.bakterie także prawidłowy.2 razy robione EKG i USG brzucha wszystko poprawne.Chcieli zrobić operację ale przed zrobi mi tomografię z kontrastem i pH metrie z mamometria.Wszystkie wyniki jak najbardziej w normie tomografia także nie wskazała przepukliny.Tlumaczyli ,że żołądek był rozdmuchany i kazali przestać brać tabletki bo wszystko prawidłowe.Powiedzieli żebym znalazł psycholog,a ona stwierdziła że to nerwica somatyczna.Tomografia wskazała także obrzęk błony śluzowej po jakimś ostrym zapaleniu zatok szczękowych czyli może przewlekłe zapalenie zatok,ale laryngolog badając kamera stwierdził ,że wszystko ok.Mam też krzywa przegrodę nosa.Juz nie mam co badać proszę o pomoc.Czy nerwica może dawać takie objawy? Pozdrawiam

Witam Pana,
Jeżeli przeprowadzone badania nie wykazały u Pana
schorzeń somatycznych a psycholog stwierdził nerwicę somatyczną,
to ona może powodować dolegliwości, które Pan opisuje.
Opisane przez Pana dolegliwości somatyczne,
często towarzyszą zaburzeniom nerwicowym.
Postawioną diagnozę można potwierdzić lub wykluczyć
tylko podczas osobistej konsultacji, po wnikliwym
wywiadzie i zbadaniu okoliczności, które doprowadziły
do opisanych zaburzeń.
Objawy, które Pan opisuje, w tym lęk o własne zdrowie,
często towarzyszą zaburzeniom lękowym, nerwicowym.
Żeby skutecznie wyleczyć zaburzenia nerwicowe,
trzeba poznać dokładnie naturę Pana problemu,
dotrzeć do źródła Pana zaburzeń nerwicowych
oraz ich konsekwencji i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój i równowagę
wewnętrzną oraz uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami zaburzeń nerwicowych
a także ich konsekwencjami.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Witam Pana.

tak - zaburzenia lękowe mogą się objawiać poprzez różne reakcje fizjologiczne, podobnie jak choroby somatyczne.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. bóle w okolicy pleców, brzucha, tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle - kłucie i pieczenie w różnych miejscach na ciele, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.