Jakie są charakterystyczne objawy nerwicy lękowej?

Witam.cxy sa jakies charakterystyczne objawy nerwicy lekowej z somatyzacja?tzn po czym lekarz stwierdza ze to nerwica,a nie inne choroby(podstawowe badania eyszly dobrze i neurologiczne tez),bo ja sie,ciagle boje ze jestem chora,mam objawy od trzech mies.rok temu tez miałam podobne które przeszly po dwoch miesiacach. Najlepiej czuje się wiosna i latem,mam energir itd a teraz nie mam nanic sik i boje się ze umrę.ciagle czuje fizyczne dolegliwości,bole,zawroty,niepokoj. Co to moze być.

Dzień dobry
Zaburzenia lękowe bardzo często dają objawy somatyczne. Należą do nich: przyspieszone bicie serca, duszność, dławienie, poty, dygotanie, ciężar w klatce piersiowej, drętwienie. Często występuje odczucie „zimnego potu”, trzęsą się ręce itd.

Objawem może być też to, że wraca Pani myślami do problemu oraz obawy przed chorobą. Lekarz (psychiatra) diagnozuje zaburzenia lękowe nie tylko poprzez ocenę objawów somatycznych. Ważny jest również wywiad, odniesienie objawów do pewnego kontekstu sytuacji, w której się pojawiły. Ważne jest zobaczenie osoby, porozmawianie z nią, wczucie się w jej sytuacje, zapoznanie się z jej historią.

Należy pamiętać, że zaburzenia lękowe mogą być przewlekłe, albo nasilać się w pewnych okresach, wycofywać się i znowu nawracać.

Dość często towarzyszy im depresja lub stany depresyjne, wraz z jej objawiami (obniżony nastrój, problemy ze snem, obniżony napęd, brak apetytu itp).

Chciałbym zwórcić uwagę, że to bardzo dobrze, iż zwraca Pani uwagę na swoje zdrowie i martwi się o nie. Jeśli jest Pani zaniepokojona, pownna Pani udać się do specjalisty (lekarza psychiatrę), który pomoże w postawieniu diagnozy. Nie powinna Pani tego zaniedbać, ponieważ zaburzenia lękowe mogą grozić bardzo poważnymi konsekwencjami i same w sobie obniżają poziom jakości życia.

Pozdrawiam

Jeśli wykluczone zostało inne podłoże objawów (badania nie wskazują na chorobę), oznacza to ich emocjonalne, nerwicowe podłoże. Należy się zglosic do psychologa i podjąć psychoterapię.

Witam, dolegliwości które Pani opisuje jeśli nie mają podłoża somatycznego to znaczy jeśli nie mamy do czynienia z chorobą somatyczną która zaburza pracę organów których dotyczą dolegliwości, jeśli choroby somatyczne są wykluczone na drodze badań lekarskich mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami psychosomatycznymi. To znaczy że u podłoża pani dolegliwości leży problem psychiczny najczęściej są to zaburzenia nerwicowe. W pani przypadku doszło dodatkowo do hipochondryzacji tych zaburzeń to znaczy że ma Pani silne przekonanie i obawę, że za tymi dolegliwościami leży realna choroba somatyczna która został jednak wykluczona badaniami. Należy więc rozpocząć leczenie zaburzeń nerwicowych najlepsze efekty daje leczenie farmakologiczne (psychiatra) plus psychoterapia (psychoterapeuta, psycholog)
Pozdrawiam :)
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
zapraszam na mój fanpage na FB:
https://www.facebook.com/MmaTerapia

Witam Panią serdecznie. Podstawowe objawy nerwicy lękowej z somatyzacją dotyczą właśnie skarg somatycznych, które wymienia Pani na końcu swojego maila. Dodatkowo towarzyszy Pani duży niepokój związany ze stanem zdrowia. Lekarz, na podstawie wyników badań, wykluczył jakąkolwiek chorobę somatyczną. Oznacza to, że mamy do czynienia z podłożem emocjonalnym zaburzeń. Nieprzepracowane konflikty emocjonalne mają tendencję, by powracać w różnych momentach naszego życia. Metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. Zalecam, by udała się Pani na konsultację do doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Polecam szczególnie pracę w podejściu psychodynamicznym lub analitycznym. Dzięki psychoterapii będzie Pani miała okazję przyjrzeć się swoim emocjonalnym dylematom, które obecnie "zamienia" Pani w objawy somatyczne. To trochę tak, jakby używała Pani ciała, zamiast słów, czy rozumienia. Warto się nad tym zastanawiać, by móc powoli to zmieniać. W trakcie pracy terapeutycznej objawy powinny stopniowo ustępować. Im więcej rozumienia, tym mniej uciążliwych objawów.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl