Dzień dobry
Zaburzenia lękowe bardzo często dają objawy somatyczne. Należą do nich: przyspieszone bicie serca, duszność, dławienie, poty, dygotanie, ciężar w klatce piersiowej, drętwienie. Często występuje odczucie „zimnego potu”, trzęsą się ręce itd.
Objawem może być też to, że wraca Pani myślami do problemu oraz obawy przed chorobą. Lekarz (psychiatra) diagnozuje zaburzenia lękowe nie tylko poprzez ocenę objawów somatycznych. Ważny jest również wywiad, odniesienie objawów do pewnego kontekstu sytuacji, w której się pojawiły. Ważne jest zobaczenie osoby, porozmawianie z nią, wczucie się w jej sytuacje, zapoznanie się z jej historią.
Należy pamiętać, że zaburzenia lękowe mogą być przewlekłe, albo nasilać się w pewnych okresach, wycofywać się i znowu nawracać.
Dość często towarzyszy im depresja lub stany depresyjne, wraz z jej objawiami (obniżony nastrój, problemy ze snem, obniżony napęd, brak apetytu itp).
Chciałbym zwórcić uwagę, że to bardzo dobrze, iż zwraca Pani uwagę na swoje zdrowie i martwi się o nie. Jeśli jest Pani zaniepokojona, pownna Pani udać się do specjalisty (lekarza psychiatrę), który pomoże w postawieniu diagnozy. Nie powinna Pani tego zaniedbać, ponieważ zaburzenia lękowe mogą grozić bardzo poważnymi konsekwencjami i same w sobie obniżają poziom jakości życia.
Pozdrawiam
Jeśli wykluczone zostało inne podłoże objawów (badania nie wskazują na chorobę), oznacza to ich emocjonalne, nerwicowe podłoże. Należy się zglosic do psychologa i podjąć psychoterapię.
Witam, dolegliwości które Pani opisuje jeśli nie mają podłoża somatycznego to znaczy jeśli nie mamy do czynienia z chorobą somatyczną która zaburza pracę organów których dotyczą dolegliwości, jeśli choroby somatyczne są wykluczone na drodze badań lekarskich mamy wtedy do czynienia z zaburzeniami psychosomatycznymi. To znaczy że u podłoża pani dolegliwości leży problem psychiczny najczęściej są to zaburzenia nerwicowe. W pani przypadku doszło dodatkowo do hipochondryzacji tych zaburzeń to znaczy że ma Pani silne przekonanie i obawę, że za tymi dolegliwościami leży realna choroba somatyczna która został jednak wykluczona badaniami. Należy więc rozpocząć leczenie zaburzeń nerwicowych najlepsze efekty daje leczenie farmakologiczne (psychiatra) plus psychoterapia (psychoterapeuta, psycholog)
Pozdrawiam :)
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
zapraszam na mój fanpage na FB:
https://www.facebook.com/MmaTerapia
Witam Panią serdecznie. Podstawowe objawy nerwicy lękowej z somatyzacją dotyczą właśnie skarg somatycznych, które wymienia Pani na końcu swojego maila. Dodatkowo towarzyszy Pani duży niepokój związany ze stanem zdrowia. Lekarz, na podstawie wyników badań, wykluczył jakąkolwiek chorobę somatyczną. Oznacza to, że mamy do czynienia z podłożem emocjonalnym zaburzeń. Nieprzepracowane konflikty emocjonalne mają tendencję, by powracać w różnych momentach naszego życia. Metodą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. Zalecam, by udała się Pani na konsultację do doświadczonego psychologa - psychoterapeuty. Polecam szczególnie pracę w podejściu psychodynamicznym lub analitycznym. Dzięki psychoterapii będzie Pani miała okazję przyjrzeć się swoim emocjonalnym dylematom, które obecnie "zamienia" Pani w objawy somatyczne. To trochę tak, jakby używała Pani ciała, zamiast słów, czy rozumienia. Warto się nad tym zastanawiać, by móc powoli to zmieniać. W trakcie pracy terapeutycznej objawy powinny stopniowo ustępować. Im więcej rozumienia, tym mniej uciążliwych objawów.
Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy to mogą być objawy nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Magdalena Hanna Nagrodzka
- Jakie są najczęstsze objawy nerwicy? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy może to być nerwica lękowa? – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czy to objaw typowy dla nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy takie objawy są normalne przy nerwicy? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jakie choroby mogą dawać objawy nerwicy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czym różni się nerwica lękowa od nerwicy żołądka i jelit? – odpowiada Mgr Tytus Dziewięcki
- Trzeci nawrót nerwicy lękowej – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Nerwica lękowa i szybkie bicie serca – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Objawy nerwicy wegetatywnej – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz