Czy można zastosować jakiś inny lek w tej chorobie?

Dzień dobry. Przyjmuję Gabapentynę (2 x 300mg dziennie) i Cital (20mg) w związku z SUNA (trójdzielno autonomiczne bóle głowy). Zauważyłam u siebie duży przyrost masy ciała i wzmożony apetyt. Czy istnieją inne leki (niż Gabapentyna) stosowane w terapii SUNA, które nie powodują takich efektów ubocznych? I czy Gabapentynę (lub podobny lek) w takim schorzeniu przyjmuje się dożywotnio?

Witam! Zawsze można spróbować innego zestawu leków. Jeżeli ,nawet przy dobrym efekcie leczenie, skutki uboczne niepokoją osobę leczoną, to należy szukać innego rozwiązania. Przy leczeniu Citalem, niektórzy pacjenci "łapią" nawet znaczną nadwagę. To zależy od osobniczej skłonności. Jeżeli leczona nim kobieta z depresji spojrzy w lustro, to całe leczenie idzie na marne - dlatego należy leki indywidualnie dobierać. Z leków p/padaczkowych wiele środków ma podobne działanie przeciwbólowe - należy szukać, może np. Topamax, Pregabalina lub inny. Duloxetin jako SNRI ma nie tylko działanie p/depresyjne, p/lękowe ale także bardzo silne (porównywalne przez niektórych badaczy z opiatami) działanie p/bólowe, szczególnie na bóle neuropatyczne. Oczywiście mogą być takie osoby, które nieco przytyją po Duloxetin, wówczas należy szukać innych metod. Na jednym leku lub jednym zestawie leków medycyna się nie kończy, należy szukać, może da się jakoś przyblokować. Rozwój dziedzin medycyny, w ostatnich latach wręcz galopuje i dlatego nie możemy mówić o skazaniu na dożywotnie przyjmowanie leków. Pozdrawiam W. Łuczkowski.