Czy mogę spróbować odstawić ten lek?

Dzień dobry. Leczę się na zaburzenia lękowe. Obecnie przyjmuje escitalopram w dawce 20 mg trittico 50 mg na noc, oraz pregabalinę w dawce 150 mg. Escitalopram i trittico biorę od pół roku, dały duży efekt jednak nie do końca zadowalajacy, bo wciaz czułam objawy mimo, że w mniejszym nasileniu. Pregabalina została włączona do leczenia miesiąc temu, początkowo było lepiej, jednak od około 1,5 tygodnia czuje nasilenie leków, i objawów somatycznych nerwicy: problemy z oddychaniem, ciągły scisk w klatce, nerwowosc. Ponadto odkad biore lek mam niskie cisnienie 93/60. Czy mogę spróbować odstawić pregabalinę? Moj lekarz jest obecnie na urlopie i nie mam możliwości konsultacji, proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Witam Panią,

Organizm ludzki różnie reaguje na wprowadzenie nowego leku.

Każdy lek może wywołać działania uboczne, co w dużej mierze zależy

też od wrażliwości osobniczej pacjenta.

W przypadku zażywania wymienionego przez Panią leku również należy

liczyć się ze skutkami ubocznymi.

Kwestię przyjmowania leku oraz skutków ubocznych powinna Pani skonsultować

z lekarzem prowadzącym.

To on zna Pani organizm, historię Pani choroby i posiada stosowną wiedzę

na temat przepisywanych leków.

Należy też zapoznać się z ulotką.

Domyślam się, że leczy Pani zaburzenia lękowe tylko za pomocą środków

farmakologicznych. Jest to leczenie objawowe.

Powinna Pani też wiedzieć, że leczenie środkami farmakologicznymi jest leczeniem

objawowym, bowiem środki farmakologiczne nie leczą zaburzeń lękowych

i nie rozwiązują Pani problemów, jedynie tłumią objawy.

Warto więc zastanowić się nad wprowadzeniem psychoterapii

w proces leczenia.

Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe należy dotrzeć do źródła

problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.

Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy zaburzeń lękowych

ale również dociera się do przyczyny problemu i znajduje się sposób

ich wyleczenia

Gdyby chciała Pan ze mną porozmawiać o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/