Trzeci nawrót nerwicy lękowej

Witam.Mam 25lat.Kiedy miałam 17lat trafiłam do szpitala z drętwieniem ciała drgawkami wysokim pulsem.Stwierdzono nerwicę lękową.Zaleczono mi ją.Jednak za kilka lat wróciła z powodu problemów życiowych.Podjęłam leczenie i znowu ją zaleczyłam w obu przypadkach brałam hydroksyzynę.Teraz mam jej3 nawrót trwa to już ponad pół roku.Obecnie robi mi się słabo mam lekkie nadciśnienie,brak mi sił,ciągle obawiam się i mam lęki,uczucie jakby wszystko we mnie chodziło,zawroty głowy.Czy to może być inna choro

Oprócz farmakoterapii w przypadku zaburzeń nerwicowych konieczna jest psychoterapia. Leczenie lekami ma wpływ jedynie na objawy, nie działa jednak na przyczyny (emocjonalne) i dlatego choroba powraca. Zmiana zachowania, myślenia, rozumienie swoich uczuć, potrzeb i emocji pozwoli na dłuższa metę pozbyć się objawów. Leki są w leczeniu lęków jedynie metodą wspierającą. Zachęcam do skontaktowania się z psychoterapeutą.

Witam serdecznie,

Na pewno warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu i wykonać zlecone przez niego badania aby wykluczyć przyczyny somatyczne. Jeśli okaże się, że Pani problemy nie mają podłoża somatycznego, wówczas zachęcam do podjęcia psychoterapii, opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenia lękowe, a w takich sytuacjach farmakoterapia powinna być uzupełniona psychoterapią. Polecam terapię poznawczo-behawioralną.

Gdyby miała Pani więcej pytań, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Dzień dobry,

Podstawową metodą leczenia w przypadku zaburzeń lękowych jest psychoterapia, do podjęcia której namawiam.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w Poradni Leczenia Nerwic lub prywatnie. W internecie jest dostępna lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.