Czy moje objawy to efekty uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Mam pewien problem. Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne N***. przy braniu pierwszego opakowania miałam plamienie. Miesiączka pojawiła się 3 dnia przerwy i trwała 3-4 dni. Plamienie nie było obfite i mało bolesne. Przy zażywaniu drugiego plastra podczas jajeczkowania spuchły mi piersi, a podbrzusze bolało. Teraz piersi stały się mniejsze ale nadal bolą a w szczególności lewa. Mam również mdłości, podkreślam że może to być spowodowane tym że bardzo dużo stresu mam ostatnio. Czy jest możliwe żebym była w ciąży, czy to po prostu skutki uboczne tabletek? Nie jestem zbyt doświadczona w tych sprawach ale podczas brania tabletek mój partner nie kończył nigdy w środku. Czy muszę koniecznie zrobić test ciążowy? Proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wśród częstych działań niepożądanych występujących u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną znajdują się: wahania nastroju, bóle głowy, bóle brzucha (żołądka), trądzik, bóle piersi, powiększenie piersi, bolesne lub nieregularne miesiączki, zwiększenie masy ciała.
Opisane przez Panią objawy najprawdopodobniej są zatem wynikiem stosowania antykoncepcji. Na pewno nie mają związku z jajeczkowaniem, ponieważ preparaty hormonalne poprzez swoje działanie blokują jajeczkowanie! Jeżeli stosuje Pani tabletki zgodnie z zaleceniami producenta, ryzyko ciąży jest minimalne.
Polecamy przeczytanie ulotki dołączonej do preparatu hormonalnego. Dokładnie opisane są tam działania niepożądane i sposób działania.