Czy moje objawy wskazują na nerwicę mimo młodego wieku?

Mam 23 lata, od jakiś czterech miesięcy zacząłem mieć problemy z żołądkiem ból brzucha,luźne stolce czasem nawet zaparcia,przed nowym rokiem problemy z oddaniem moczu. Trafiłem na SOR tam po wykonaniu badań krwi i moczu oraz USG wszystko wyszło dobrze,skierowali mnie do urologa i chirurga, urolog nic nie stwierdził a chirurg zlecił wykonanie badania kolonoskopii tam wyniki również wyszły dobrze, podczas badania cały się zacząłem trząść lekarz powiedział żebym udał się do psychiatry bo mam nerwice. Odczuwam bóle mięśni,czasem w pracy cały się trzęsę. do tego mam problemy z zaśnięciem. Co to może być i czy da się to szybko wyleczyć, sam już nie wiem co mam robić i myśleć.Udać się do psychologa czy też może psychiatry? Nigdy nie miałem takich problemów od niedawna one nastąpiły, jest tak że często się denerwuję w pracy.

Witam Pana,

wskazana jest szczegółowa diagnostyka w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś

Witam Pana,
Jeżeli wszystkie badania są w porządku to możliwe,
że Pana dolegliwości mają podłoże psychologiczne,.
Możliwe, że źródłem Pana dolegliwości jest brak snu,
przeżywane emocje, stres czy przemęczenie.
Problemy, które Pan opisuje mogą być reakcją obronną
ludzkiej psychiki na stres, lęk, przeżywane emocje,
czy traumatyczne przeżycie w przeszłości.
Psychika i ciało stanowią integralną i współzależną całość .
Stany psychiczne człowieka zawsze oddziaływają
na procesy fizjologiczne i vice versa.
Objawy, które Pan opisuje mogą sugerować
zaburzenia nerwicowe.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Żeby skutecznie Panu pomóc, należy poznać
dokładnie naturę problemu, dotrzeć do jego źródeł
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Przede wszystkim ważne jest, żeby Pana problem został
prawidłowo zdiagnozowany i żeby podjęła Pan leczenie
lub psychoterapię.
Zachęcam Pana do skonsultowania problemu z psychologiem
i do spotkań terapeutycznych, podczas których odzyska
Pan równowagę wewnętrzną, zdrowy, spokojny sen
i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz, psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl