Czy moje wszytskie objawy mogą być powiązane z ciążą?

Witam, Kilka dni temu współżyłam z partnerem. Z moich obliczeń wynika, że były to dni płodne. Od trzech dni zauważam dziwne symptomy; pojawił mi się trądzik, odczuwam bóle w podbrzuszu o różnych porach dnia (ból nie jest ciągły, pojawia się i znika), mam wzdęcia brzucha, zgagę, częściej niż zazwyczaj oddaje mocz, ale mam problemy z wypróżnianiem się, bolą mnie mięsnie nóg, pomimo tego, że ostatnio nie uprawiałam sportu. Czy to mogą być objawy ciąży? Czy czekać tydzień do daty miesiączki czy od razu zgłosić się do lekarza rodzinnego?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie uściśliła Pani, kiedy był stosunek płciowy, a jest to dość istotne – zazwyczaj pierwsze objawy ciążowe mogą zamanifestować swą obecność około 7 dni po zapłodnieniu. Choć spowodowane jest to burzą hormonalną, jaka rozpoczyna się w organizmie kobiety, to zazwyczaj na tak intensywne symptomy, o jakich pisze Pani, trzeba poczekać ok. 2-3 tygodni. Niemniej, jeżeli współżyła Pani z partnerem w dni płodne, to oczywiście ciąży wykluczyć nie można. Tutaj przeczyta Pani więcej o pierwszych objawach ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ciazy.

W takiej sytuacji proszę poczekać do terminu kolejnej miesiączki i zacząć od wykonania testu ciążowego. Najwcześniej można go wykonać ok. 10-14 dni po zapłodnieniu, żeby mieć pewność, że wynik będzie miarodajny. Jeżeli chce Pani jak najszybciej dowiedzieć się o ewentualnym zapłodnieniu, to już teraz może Pani wykonać test na oznaczenie poziomu beta hCG w laboratorium – jest to najpewniejszy i najszybszy sposób na poznanie prawdy. W przypadku pozytywnego wyniku ciążowego nie udaje się Pani do lekarza rodzinnego, lecz zapisuje na wizytę do ginekologa. W rejestracji należy poinformować o ciąży, natomiast nie musi Pani spieszyć się z wizytą, choć najpóźniej powinna ją Pani odbyć przed ukończeniem 10. tygodnia ciąży. O pierwszej wizycie ciężarnej u ginekologa oraz badaniach w ciąży przeczyta Pani w tym artykule: https://parenting.pl/pierwsza-ciaza-badania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.