Czy możliwa jest celiakia u 20-latki?

Dzień dobry. Mam 20 lat. Przez 3 lata mialam spore problemy z zoladkiem i jelitami. Po kazdym jedzeniu bolal mnie zoladek i mialam szereg innych dolegliwosci: zmeczenie, bardzo rozregulowal mi sie w tym samym czasie cykl miesiaczkowy, bole miesni, brak energii. Pzeszlam chyba wszystkie mozliwe badania, ale wszystko bylo w normie. Problem jednak nie ustępował, bylo coraz gorzej. Po 3 latach doszlam do tego, ze problemem jest gluten. Od 6 miesiecy staram sie go nie jeść, wiec jedyne jego źródła to produkty naturalnie bezglutenowe, ale bez oficjalnego znaczka przekreslonego kklosa. Miesiac temu w koncu udalam sie do alergologa, zlecil mi badania z krwi. Wlasnie czekam na wyniki, jednak zastanawiam sie czy wynik przez moja diete moze wyjsc falszywy? Boje sie celiakli, a slyszlam ze diagnoza jest dosyc trudna. Co powinnam dalej zrobic? nie chce tego bagatelizowac.

Lek. Wojciech Zygmunt

Celiakia wbrew dawnym opiniom, że występuje tylko w wieku dziecięcym, tak naprawdę może wystąpić w każdym wieku. Jeżeli stosowała pani przez okres 6 miesięcy dietę bezglutenową to wyniki przeciwciał w kierunku celiakii mogą być ujemne, a choroba rzeczywiście może u pani występować. Przed następnym badaniem przeciwciał powinna pani na pewien okres czasu włączyć standardową dietę z dodatkiem glutenu. Dodam, że pełnym potwierdzeniem celiakii jest wykonanie badania gastroduodenoskopii z pobraniem wycinków błony śluzowej jelita i ich oceny mikroskopowej. Pozdrawiam i życzę zdrowia.