Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak leczyć alergię?

Szacuje się, że na choroby alergiczne cierpi prawie 15 mln Polaków. Jakie są skuteczne metody walki z tą dolegliwością, tłumaczy prof. Piotr Kuna, alergolog.

Witam, nie napisała Pani jakiego rodzaju testy na nietolerancję Pani wykonała? Najlepiej na interpretację wyników wybrać się do osoby, która takie testy zlecała.

Istnieje zjawisko nadwrażliwości na gluten. Są to takie przypadki kiedy celiakia została wykluczona (negatywny wynik przeciwciał czy brak zaniku kosmków jelitowych w wykonanej biopsji jelita), a pomimo tego gluten w diecie wywołuje niepożądane objawy. Diagnoza nadwrażliwości opiera się jedynie na obserwacji objawów po ponownym wprowadzeniu glutenu (prowokacja) w czasie stosowania diety bezglutenowej. Proszę natomiast nie robić tego na własną rękę. Jeśli diagnostyka jest w dalszym ciągu prowadzona zastosowanie diety bezglutenowej może utrudnić rozpoznanie.

Pozdrawiam,
Anita Wudarczyk
http://anitawudarczyk.pl/

0

Dzień dobry!
Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż nietolerancja na gluten nie musi równać się celiakii. Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym. Niedozwolone jest wtedy spożywanie jakichkolwiek, nawet śladowych ilości glutenu. Przy nietolerancji czasami, w bardzo niewielkich ilościach, można spożyć gluten. Najlepiej jednak, zwłaszcza w początkowej fazie, zrezygnować ze zbóż glutenowych oraz produktów mogących zawierać ten rodzaj białek.

Doradca żywieniowy, założycielka marki Madame.FIT i motywatorka.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy