Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 8 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania przeciwciał po prowokacji glutenowej

Dzień dobry. Moja żona miała ćwierć wieku temu zdiagnozowaną celiakię. Teraz postanowiła zbadać się ponownie. Lekarz gastrolog zalecił badania krwi mające stwierdzić obecność przeciwciał. Badania wykazały ich brak, co miałoby sugerować brak celiakii. Tylko że żona przed badaniem (jak wcześniej przez lata) była na ścisłej diecie bezglutenowej. Teraz lekarz sugeruje powtórne badania poprzedzone prowokacją glutenową. Czy to zaszkodzi? Wczoraj po zjedzeniu małego kawałka żona miała trochę problemów.
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Przygotowania do badania endoskopowego

Badanie endoskopowe wykonywane jest w celu oceny stanu narządów wewnętrznych. Jak należy przygotować się do takiego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Nie zaszkodzi na tyle aby zagrażać życiu, a jest niezbędne do postawienia rozpoznania.

0

Mała ilość nie zaszkodzi, choć jak Pan widzi objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą się pojawić. W związku z tym, niezależnie od wyniku badania sugeruję pozostać przy diecie bezglutenowej, bo prawdopodobnie po tylu latach żona się już przyzwyczaiła do unikania pewnych produktów i nie będzie to dla Niej problemem. Z testów na nietolerancje, które wykonuję w gabinecie wynika, że gluten oraz białka pszenicy to najczęstsze powody nietolerancji.

pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy