Badania przeciwciał po prowokacji glutenowej

Dzień dobry. Moja żona miała ćwierć wieku temu zdiagnozowaną celiakię. Teraz postanowiła zbadać się ponownie. Lekarz gastrolog zalecił badania krwi mające stwierdzić obecność przeciwciał. Badania wykazały ich brak, co miałoby sugerować brak celiakii. Tylko że żona przed badaniem (jak wcześniej przez lata) była na ścisłej diecie bezglutenowej. Teraz lekarz sugeruje powtórne badania poprzedzone prowokacją glutenową. Czy to zaszkodzi? Wczoraj po zjedzeniu małego kawałka żona miała trochę problemów.

Aleksander Ropielewski

Nie zaszkodzi na tyle aby zagrażać życiu, a jest niezbędne do postawienia rozpoznania.

Mała ilość nie zaszkodzi, choć jak Pan widzi objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą się pojawić. W związku z tym, niezależnie od wyniku badania sugeruję pozostać przy diecie bezglutenowej, bo prawdopodobnie po tylu latach żona się już przyzwyczaiła do unikania pewnych produktów i nie będzie to dla Niej problemem. Z testów na nietolerancje, które wykonuję w gabinecie wynika, że gluten oraz białka pszenicy to najczęstsze powody nietolerancji.

pozdrawiam