Na czym polega dieta bezglutenowa?

Witam!

W diecie bezglutenowej trzeba bezwzględnie wykluczyć: pszenicę, żyto, jęczmień oraz owies (ponieważ często jest zanieczyszczony innymi zbożami). W przypadku alergii na gluten obowiązują zasady racjonalnego żywienia takie jak dla osób zdrowych. Glutenu nie zawierają np. orzechy, soja, kukurydza, kasza gryczana, kasza jaglana, ryż, soczewica, fasola, sezam, siemię lniane, słonecznik, owoce, warzywa, amarantus. Osoba na diecie bezglutenowej może je swobodnie spożywać. Na produktach pozbawionych glutenu widnieje symbol przekreślonego kłosa, dlatego zalecam wybierania takich produktów. Produkty przetworzone, które uznaje się za bezglutenowe mogą zawierać do 20 mg glutenu/ 1 kg produktu. Unikać należy produktów z informacją "może zawierać śladowe ilości glutenu" oraz "w zakładzie stosowany jest gluten", ponieważ producent nie podaje dokładnie ile glutenu znajduje się w określonym produkcie. Produkty zawierające gluten, czyli takie których trzeba unikać na diecie bezglutenowej to np.: każde pieczywo które nie jest oznakowane jako bezglutenowe, kasza manna, kasz kuskus, kasza jęczmienna, ciasta, ciastka, drożdżówki, panierki do mięs i ryb, piwo, zwykły proszek do pieczenia. Niektóre leki przeciwbólowe lub preparaty witaminowe również mogą zawierać gluten, jednak producenci leków nie mają obowiązku umieszczania informacji na temat zawartości glutenu. Zalecam dokładne czytanie etykiet produktów i sprawdzanie występowania w nich glutenu. Pozdrawiam, Patrycja Sankowska

Dieta bezglutenowa stosowana jest m.in. u osób z celiakią oraz z alergią na gluten. Polega na wyłączeniu z jadłospisu wszystkich produktów zawierających gluten, czyli produktów zbożowych - pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa. Dodatkowo trzeba sprawdzać skład wszystkich kupowanych produktów, ponieważ dodatki z glutenem znajdują się w wielu produktach, np. słód jęczmienny do zagęszczania. Będąc na diecie bezglutenowej najlepiej kupować produkty ze znakiem przekreślonego ziarna świadczące o tym, że w zakładzie produkującym dany produkt w ogóle nie używa się glutenu i produkt nie jest nim zanieczyszczony nawet w minimalnym stopniu.

Najprościej rzecz ujmując dieta bezglutenowa polega na unikaniu wszystkich produktów spożywczych zawierających zboża "gluten" lub ich domieszki.

Gluten zawierają: pszenica, żyto, jęczmień, orkisz, owies najmniej, a więc również kasze (manna, mazurska, pęcak, kuskusu), płatki, makarony itp. Pamiętać należy, że również w produktach spożywczych, w których nie podejrzewalibyśmy, że mogą zawierać gluten, jest on obecny (np. wędliny).

Dlatego stosując dietę bezglutenową należy czytać etykiety, szukać produktów opatrzonych znakiem przekreślonego kłosa. Na rynku jest już bardzo dużo produktów dla osób na diecie bezglutenowej (pieczywo, mąki, wędliny, sery,desery, przyprawy)

Glutenu z natury nie zawierają: ryż, kukurydza, gryka (kasza gryczana, mąka), jagła (kasza jaglana, mąka), quinoa (komosa ryżowa), amarantus (szarłat), rośliny strączkowe, mięso (surowe, bo wędliny często mają domieszki) i wiele innych produktów nieprzetworzonych.

Witam, dietę bezglutenową wprowadza się u osób nietolerujących glutenu. Gluten jest frakcją białek występującą w nasionach zbóż: w życie (dekalina), pszenicy(gliadyna) oraz jej odmianach: durum, orkisz, kamut, jęczmieniu (hordeina) i owsie (awenina). Dieta bezglutenowa polega na wyłączeniu produktów wytworzonych z wyżej wymienionych zbóż oraz z ich dodatkiem. Niektórzy eksperci mówią o dopuszczeniu owsa, jednak w Polsce jest on uważany za źródło glutenu ze względu na możliwość zanieczyszczenia go innymi zbożami. Nawet produkty, które z natury nie są źródłem glutenu i nie jest on stosowany w celu polepszenia smaku czy jakości produktu, mogą być zanieczyszczone glutenem. Od 1 stycznia 2012 roku - zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 41/2009 z dnia 20 stycznia 2009 r. dotyczącym składu i etykietowania środków spożywczych odpowiednich dla osób nietolerujących glutenu - produkt spełniający warunki dla żywności bezglutenowej powinien być opisany (słownie) jako "(produkt) bezglutenowy". Pozdrawiam.

Witam serdecznie,

W przypadku zdiagnozowania celiakii lub nietolerancji pokarmowej leczenie polega na wprowadzeniu rygorystycznie przestrzeganej diety bezglutenowej. W diecie tej bezwzględnie zabronione jest spożywanie produktów zawierających pszenicę, żyto, jęczmień oraz owies, a także pszenżyto i orkisz oraz wszelkich wyrobów z ich dodatkiem.

I etap – po rozpoznaniu choroby (klinicznym)
Z uwagi na to, że po rozpoznaniu celiakii kosmki jelitowe chorego są zazwyczaj mocno zniszczone, przez pierwsze miesiące powinno się dbać, by stosowana dieta bezglutenowa była również dietą lekkostrawną. Wyłączamy więc potrawy ciężkostrawne i wzdymające (warzywa strączkowe, kapustne, owoce pestkowe, gruszki, ser żółty, śmietanę, tłuste mięsa
i wędliny, konserwy itp.) oraz produkty smażone. Powinno stosować się następujące techniki przyrządzania potraw: gotowanie, gotowanie na parze, duszenie, pieczenie. Niektórym pacjentom zaleca się dodatkowo dietę bezlaktozową lub ubogolaktozową, aby ułatwić regenerację kosmków jelitowych.
Podczas poprawnego stosowania diety bezglutenowej następuje odbudowa struktury błony śluzowej jelita. Tempo odbudowy zależy od stopnia zniszczenia kosmków i wieku pacjenta (pełna regeneracja trwa ok. 2 lat). Po kilku tygodniach lekkostrawnej diety bezglutenowej, gdy poprawia się wchłanianie, a niedobory pokarmowe są wyrównywane, możemy powoli włączać do diety produkty ciężej strawne i tym samym przechodzimy do drugiego etapu leczenia dietą.

II etap – zdrowa dieta bezglutenowa
Po regeneracji kosmków jelitowych dieta bezglutenowa powinna być odpowiednia do wieku i spełniać wszystkie zasady racjonalnego żywienia. Złotą zasadą jest zastępowanie produktów zawierających gluten ich bezglutenowymi odpowiednikami. Nie trzeba nagle rezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń, można jeść kanapki, makaron, pierogi, naleśniki – ale bezglutenowe. Warto pamiętać, że w przypadku celiakii dieta ta będzie towarzyszyć chorym do końca życia.
Warto wiedzieć, że produkty bezglutenowe, róźnego rodzaju mieszanki mąk i pieczywo bezglutenowe zawierają wielokrotnie mniej białka, witamin (szczególnie z grupy B) oraz składników mineralnych (np. magnez, żelazo, cynk, miedź) w porównaniu z mąką pszenną, żytnią czy tego rodzaju pieczywem. Najlepsze parametry zawartości białek osiągają produkty oparte o grykę i proso. Warto wzbogacić dietę o spożycie kaszy gryczanej, jaglanej, niełuskanego ryżu, a także ziarna ciecierzycy, sezamu, siemienia lnianego i słonecznika.

Pozdrawiam

W diecie bezglutenowej zabronione jest spożywanie produktów zawierających żyto, pszenicę, jęczmień, owies oraz orkisz.Warto zastępować pokarmy zawierając e gluten ich bezglutenowymi odpowiednikami. Należy jednak pamiętać, że mąki i pieczywo bezglutenowe zawierają mniej białka, witamin (zwłaszcza z grupy B) oraz składników mineralnych (żelazo, cynk, magnez, miedź) niż zwykłe mąki, czy pieczywo. Dlatego konieczne jest stałe uzupełnianie tych składników w codziennej diecie. Należy więc zwiększyć spożycie ziaren bogatych w te witaminy i minerały takich jak kasza gryczana, jaglana czy amarantus. Glutenu nie zawierają też orzechy, ciecierzyca, soczewica, siemię lniane. Powinno się też zwiększyć spożycie owoców i warzyw.