W czym jest gluten?

Witam serdecznie, mam pytanie. W jakich produktach znajduje się gluten? Rozważam przejście na dietę bezglutenową, natomiast informacji na temat tego, w czym jest gluten a w czym go nie ma jest w internecie aż za dużo i często wzajemnie się wykluczają. Zależy mi na fachowej opinii w czym jest gluten i stąd moje pytanie. W jakich produktach on się znajduje i, co za tym idzie, jakich produktów powinienem unikać w diecie bezglutenowej? Czy mogę jeść na przykład pieczywo czy tylko niektóre rodzaje czy w ogóle nie powinienem. Jak to wygląda z warzywami, owocami, mięsem itp.? Bardzo bym prosił o szczegółowe informacje na temat tego w czym jest gluten. I chciałem również dopytać czy w diecie bezglutenowej należy gluten wyeliminować całkowicie czy może jednak uważać jedynie na te produkty, które zawierają go bardzo dużo? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam!
W diecie bezglutenowej trzeba bezwzględnie wykluczyć: pszenicę, żyto, jęczmień oraz owies (ponieważ często jest zanieczyszczony innymi zbożami). W przypadku alergii na gluten obowiązują zasady racjonalnego żywienia takie jak dla osób zdrowych. Unikać należy produktów z informacją "może zawierać śladowe ilości glutenu" oraz "w zakładzie stosowany jest gluten", ponieważ producent nie podaje dokładnie ile glutenu znajduje się w określonym produkcie. Produkty zawierające gluten, czyli takie których trzeba unikać na diecie bezglutenowej to np.: każde pieczywo które nie jest oznakowane jako bezglutenowe, kasza manna, kasz kuskus, kasza jęczmienna, ciasta, ciastka, drożdżówki, panierki do mięs i ryb, piwo, zwykły proszek do pieczenia.Po więcej porad żywieniowych zapraszam na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Gluten znajduje sie w zbożach - pszenicy, życie, owsie, jeczmieniu. I wszystkie płatki czy inne produkty pochodzenia zbożowego też gluten zawierają. Gluten dodawany jest także jako zageszczacz do wielu produktow, np. wedlin a nawet jogurtow. Zawarty jest także w piwie.